Bolesti žaludku se dá zbavit i bez léků: Mátový čaj přinese rychlou úlevu, jogurt myslí na celý trávicí trakt

Nejčastější důvod bolesti žaludku je dietetická chyba nebo stres. Těchto pět přírodních způsobů léčby vám pomůže žaludek zase zklidnit.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Podrážděný a bolavý žaludek není nic příjemného. Naštěstí existují způsoby, jak ho zvládnout doma pomocí zdravých surovin, které najdete. Často se na podrážděný žaludek doporučoval zázvorový čaj. Zdravotní sestra a výzkumnice Debra Rose Wilson upozorňuje, že zázvorový čaj svou chutí nesedne každému. Navíc funguje spíš na nevolnost a kinetózu. Také dodává, že podrážděný žaludek se dá zklidnit správným způsobem bez použití léků. Zde máte rovnou pět takových způsobů. Vyberte si, který vám sedne.

1) Jogurt – pohlazení pro žaludek

Jogurty s živými kulturami pomáhá normálnímu fungování trávicího traktu. To samé platí pro kefír, který rovněž napomáhá lepšímu trávení, a navíc působí mírně antibakteriálně. Pokud vás trápí tlak v oblasti žaludku, nadýmání a další nepohodlí, a zároveň nemáte alergii na mléko nebo laktózu, můžete najít pomoc v ledničce. Jogurty s aktivními kulturami se vyplatí konzumovat pravidelně, i když zrovna žádný problém nemáte.

2) Vláknina je základ pro správné zažívání

Chybí vám v jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu? Pak znáte důvod vašeho současného trápení. Těchto potravin byste měli konzumovat hodně a často. Jestli jste do nynějška neměli na talíři nic zeleného, tak s tím je konec. Ovoce, zelenina, fazole, celozrnné výrobky – to vše vám pomůže od tlaku, nadýmání a plynatosti. Pečujte o svůj žaludek a střeva a budete mít v bříšku jako v pokojíčku.

3) Pozor na nadýmavou zeleninu

Zelenina by měla být samozřejmě základem správného jídelníčku. Pokud se ale často potýkáte s bolestí žaludku, plynatostí a bolestí ve střevech, snižte množství zeleniny, která při trávení produkuje plyny. Jsou to hlavně chřest, brokolice, květák a růžičkové kapustičky. Jakmile ji vysadíte, dočkáte se úlevy. Nevysazujte tuto zeleninu na dlouhou dobu, protože obsahuje látky, které jsou nezbytné pro zdraví. Jen se s ní nenacpávejte ve velkém.

4) Rychlá úleva po mátovém čaji

Největší účinnost při bolesti žaludku se připisuje mátovému čaji. Je chutný a příjemně voní. Po požití uvolňuje svalstvo trávicího traktu, takže tiší bolest žaludku. Pokud trpíte refluxem (pálení žáhy, návrat kyselého obsahu žaludku do jícnu), možná nejprve zkuste jinou metodu. Mentol totiž může zhoršovat nepříjemné stavy spojované s pálením žáhy.

iZdroj fotografie: Pixabay

5) Heřmánkový čaj zvládne žaludek i střeva

Heřmánek, podobně jako máta, uvolňuje hladké svalstvo v trávicím traktu. Navíc působí protizánětlivě. Pomáhá při podráždění žaludku i střev, poradí si s nevolností a můžete ho popíjet také při zvracení. Heřmánek má mnoho pozitivních účinků a smí se pít dlouhodobě bez jakýchkoli obav o zdraví. Možná jej využijete i pro snadné usínání, skutečně dokáže zklidnit kromě žaludku i mysl.

Co vám osvědčilo na bolesti žaludku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články