Ledvinové kameny mohou závažně ohrozit vaše zdraví. Rozpoznejte je včas pomocí těchto typických příznaků

Ledvinové kameny jsou tvrdé minerální usazeniny, které mohou být podnětem řady komplikací a problémů. Rozpoznat vám je pomohou tyto běžné příznaky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ledvinové kameny jsou častým onemocněním spojeným s řadou komplikací a problémů. Jedná se o tvrdé minerální usazeniny, které se vyskytují právě v ledvinách a potýkat se s nimi může, podle lékaře Matt Coward, naprosto každý. Jejich výskyt totiž často souvisí se špatnými stravovacími návyky, zejména s konzumací potravin s vysokým obsahem soli, a nedostatečným pitím vody. Pokud vás trápí některé z níže uvedených příznaků, rozhodně co nejdříve vyhledejte odbornou pomoc. 

1) Pálení při močení

Pálení při močení ve většině případů naznačuje, že se ledvinový kámen chystá opustit močovod a vstoupit do močového měchýře. Tento příznak může být ovšem také důsledkem infekce močových cest či jiných infekcí, a proto byste se o něm měli v každém případě poradit se svým praktickým lékařem. Samozřejmě co nejdříve. 

2) Krev v moči

Sliznice ledvin a močového měchýře je velmi citlivá. Pokud se tedy v těchto místech objeví ledvinový kámen, může tuto tkáň velmi snadno poškrábat nebo podráždit, v důsledku čehož dochází k úniku krve do moči. Tento příznak ovšem může poukazovat i na jiné závažné zdravotní problémy, a proto byste jej nikdy neměli ignorovat.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Močení v malém množství a časté nutkání na močení

Pokud máte časté nutkání chodit na malou, přičemž pokaždé vymočíte jen malé množství, je možné, že vaším močovodem prochází ledvinový kámen. V takovém případě může totiž shluk minerálů dráždit močový měchýř, což vede v důsledku k falešnému pocitu nutkání jít na toaletu. 

4) Silné bolesti břicha

Pokud je močovod vlivem výskytu ledvinového kamene částečně nebo zcela zablokován, mohou se u pacientů objevit bolesti podobné otravě organismu. Tento příznak ovšem bývá často zaměňován za jiné, méně závažné potíže, a proto byste si na něj měli dávat obzvláště pozor – zejména pokud jej doplňují některé z dalších typických příznaků ledvinových kamenů v těle. 

5) Moč s nepříjemným zápachem

Ledvinové kameny jsou spojovány s hromaděním chemických látek v moči. Často je proto doprovází obzvláště nepříjemný zápach, po kterém může zapáchat i samotná moč. Jde o typický příznak, který by vás měl upozornit před potenciální hrozbou, a proto jej rozhodně nikdy neignorujte. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Vysoká teplota

Samotná horečka se zimnicí není příznakem ledvinových kamenů, ale pokud se objeví spolu s některým z dalších příznaků, je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. V takovém případě se totiž vaše tělo může potýkat s infekcí, která se může rozšířit a spolu s kameny napáchat na vašem zdraví velké škody. 

7) Bolest zad, břicha nebo boku

Pacienti s ledvinovými kameny často pociťují nevolnost a v některých případech mohou být náchylnější ke zvracení. K těmto příznakům dochází vlivem nervového spojení mezi ledvinami a trávicím traktem, které mohou minerální shluky podráždit a vyvolat tak žaludeční potíže – mnohdy se také jedná o reakci těla na přítomnou bolest močového měchýře.

Zdroj: Healthline

Jaké zkušenosti máte s ledvinovými kameny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články