Osteoporóza, vysoký tlak, únava a svalová slabost: Tělu zřejmě chybí hořčík

Osteoporóza nemusí souviset jen s nedostatkem vápníku, pokud vás trápí únava a svalová slabost, konzultujte svůj stav co nejdříve s lékařem a zvyšte příjem hořčíku.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Hořčík je nezbytným minerálem, který hraje klíčovou roli v mnoha biochemických procesech v těle. Jeho nedostatek tak může mít mnoho negativních dopadů na zdraví. Mezi příznaky nedostatku hořčíku patří nevolnost a zvracení, nechutenství, svalová slabost a únava. Lékařka Alana Biggers, M.D. ale podotýká, že vážný nedostatek hořčíku je poměrně vzácný a příznaky tak obvykle ukazují na jiný zdravotní problém. Případný výskyt příznaků proto rozhodně konzultujte s lékařem.

Příznaky nedostatku hořčíku zahrnují fyzické i duševní obtíže

Jak jsme již na JakZdravě informovali, dlouhodobý nedostatek hořčíku může způsobit závažné zdravotní komplikace, naštěstí je však vzácný. I tak se však nevyplatí příznaky dlouhodobě ignorovat. Mezi ty nejčastější patří:

  • Křeče a svalová slabost: Jedná se o jedny z úplně prvních příznaků, protože hořčík hraje klíčovou roli v regulaci svalové kontrakce a relaxace. 
  • Únava a podrážděnost: Nedostatek hořčíku ovlivňuje energetický metabolismus v buňkách, což vede k celkové únavě. Mohou se dostavit také změny nálad, problémy se soustředěním či podrážděnost.
  • Problémy se spánkem: Hořčík hraje roli i v regulaci melatoninu, hormonu, který ovlivňuje spánek. Jeho nedostatek tak může způsobit poruchy spánku a nespavost.
nedostatek hořčíku nespavost iZdroj fotografie: Depositphotos
Nedostatek hořčíku může způsobit i potíže se spánkem
  • Problémy s nervovým systémem: Hořčík je nezbytný pro správnou funkci nervového systému. Jeho nedostatek tak může způsobit nervozitu či menší odolnost vůči stresu.
  • Bolesti hlavy: Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, nedostatek hořčíku může způsobovat i silné bolesti hlavy. Doporučuje se i jako prevence různých typů bolestí hlavy, včetně migrény.
  • Kardiovaskulární komplikace: Nedostatek hořčíku může přispět k onemocnění srdce a cév, má totiž vliv na vysoký krevní tlak, arytmii a další kardiovaskulární komplikace.
  • Zažívací obtíže: Nedostatek hořčíku může způsobit i další nepříjemné příznaky, jako jsou zácpa, nechutenství, nevolnost či zvracení.

Doplňte hořčík a zbavte se tak únavy, vyčerpání i křečí. Na které potraviny se můžete 100% spolehnout?

Lékařka Megan Soliman, MD dodává, že nedostatek hořčíku může způsobit problémy i v duševní oblasti. Mezi příznaky patří tedy i apatie, úzkostné stavy či deprese. Pokud je nedostatek dlouhodobý a výrazný, může přispět k rozvoji různých onemocnění, a to včetně astmatu, osteoporózy či diabetu 2. typu. Pohlídejte si proto jeho dostatečný příjem, který se u dospělých žen doporučuje alespoň 310 mg, u mužů pak 400 mg denně.

Jak doplňujete hořčík vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články