Rozpoznejte trombózu v noze dříve, než bude pozdě. Otok, či pichlavou bolest lidé mylně zaměňují za natažený sval

Částečná nebo úplná trombóza dolních končetin se objevuje velmi často a může být nebezpečná. Jak ji lze poznat?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Trombóza, zvaná také jako krevní sraženina, se nejčastěji nachází v nohou a jedná se o takzvanou blokádu, přes kterou špatně nebo vůbec neproudí krev. Sraženina se také může uvolnit a krevním řečištěm se dostat až do mozku, plic či k srdci. Lze tedy říci, že se jedná o velmi nebezpečné onemocnění, které může skončit fatálně. Poznejte trombózu včas, je to důležité, varuje  Alana Biggers, M.D., MPH.

Příčiny krevní sraženiny

Trombóza vzniká tehdy, když jsou poškozené cévy. Současně se začnou uvolňovat látky, které snižují aktivitu krevních destiček a do krve se začnou uvolňovat prokoagulanty. Tromboplastin a trombin, to jsou látky, které nutí krev, aby se srazila. Lékaři znají případy, kdy sraženina nebyla způsobena poškozením cév, ale hyperkoagulací, což je stav, kdy má dotyčný špatnou srážlivost krve. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

V takovém případě by se měli mít na pozoru lidé s těmito potížemi: vrozené patologie tepen, křečové žíly, nadváha, onkologické onemocnění, hormonální poruchy obnášející dysfunkce vaječníků a štítné žlázy, menopauza, poranění dolních končetin nebo operace, nadměrná fyzická zátěž a některé infekční léze.  

Koho trombóza postihuje nejčastěji

Je dobré si zapamatovat, že při léčbě trombózy není podstatné vyřešit pouze bolest a rozpustit sraženinu, ale léčba bude správná tehdy, když bude odstraněn její patologický proces. Jednoduše řečeno, to, co spustilo její projev. Chirurgové prozrazují, jaká jsou rizika trombózy: dědičnost, nadváha, kouření, vyšší věk, nedostatek pohybu a období rekonvalescence po operaci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příznaky blokády žil

První známky, které se projeví, pokud v žíle vzniká tromb, je bolest. Později se však přidají stavy, jako jsou místní horkost, zimnice, náhlé změny krevního tlaku, zánět lymfatických uzlin, zmodrání nebo zrudnutí barvy kůže, křeče v postižené končetině. V takovém případě se jedná o akutní případ. Někdy se také v těle odehrává chronická trombóza, která není tolik nebezpečná a většinou ji lékaři objeví náhodně při jiném vyšetření, je ale potřeba okamžitý zásah.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bohužel, jak se zdá, hluboké žilní tromby v dolních končetinách nejsou v prvních dvou dnech rozpoznatelné. Pacienti udávají, že před objevením trombu pociťovali mírnou až pichlavou bolest v lýtku, která zesilovala nezávisle na chůzi či jiném pohybu. Dokonce se bolest objevila i ve spánku. Následně začala spodní část nohy otékat. 

Jakým způsobem předcházíte vzniku trombu vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články