Reflux žaludečních šťáv je nepříjemný stav. Pálení žáhy patří mezi jeho hlavní příznaky. Tomuto nepříjemnému příznaku se dá často zabránit vynecháním dráždivých potravin.
Žaludeční reflux je označení pro chorobu, kdy se žaludeční kyseliny dostávají zpět do jícnu. To způsobuje poškozování stěny jícnu a řadu nepříjemných příznaků, jako jsou nevolnosti, zažívací potíže, bolest nebo pálení nízko na hrudi, v krku, nepříjemné polykání nebo dokonce zvracení. Doktor interní medicíny Youssef (Joe) Soliman říká, že reflux je, bohužel, chronické onemocnění. To znamená, že jakmile jednou začne, obvykle trvá navždy. Jde jej ale dostat pod kontrolu.
Jak se vyhnout pálení žáhy
Nepříjemnému pálení žáhy, kterým se reflux nejčastěji projevuje, se dá předejít úpravou stravy. Lidé trpící refluxem mohou jíst vše, výjimkou jsou určité potraviny. Také jim je doporučováno přidat do stravy více vitamínu C a upravit životní styl.
Žádné kouření, alkohol ani kávu
Pokud trpíte refluxem, rozhodně se vyhněte kouření. Nikotin oslabuje a uvolňuje svalovou tkáň, takže hrozí, že se ústí jícnu do žaludku rozšíří a nechá žaludeční tekutinu vyhrknout zpět do jícnu. Snažte se vyhýbat alkoholu i nápojům s obsahem kofeinu. Ano, znamená to vynechat i kávu. Kofein totiž působí dráždivě na jícen a žaludek, což vám určitě neprospěje.
Těmto potravinám se vyhněte
Každému může způsobovat nepohodlí něco jiného. Musíte vypozorovat, co vadí právě vám. Obecně se nedoporučuje jíst velmi kyselá a kořeněná jídla. Velmi často působí problémy hranolky, plnotučné mléčné výrobky, čokoláda, bonbóny, oleje, těžké a mastné krémy a veškeré rychlé občerstvení. Pozor si dejte i na žvýkání žvýkaček. Během žvýkání vtahujete do těla větší množství vzduchu, který pak způsobuje reflux.
Režimové zlepšováky proti pálení žáhy
Vyhýbejte se těžkým jídlům a potravinám, o kterých víte, že vám nedělají dobře. Jezte častěji po malých porcích. Po jídle necvičte a neohýbejte se. Veškerý pohyb nebo cvičení odložte až za hodinu až dvě po jídle. Hlavně k večeři si nedávejte nic těžkého a nepřejídejte se. Nechoďte si lehnout hned po jídle, ale až po dvou až třech hodinách. Vhodnou polohou proti pálení žáhy je poloha na levém boku se zvednutým polštářem o 15 cm proti normálu.
Preventivní opatření
Velkým rizikovým faktorem pro rozvoj refluxu je nadváha a obezita. Pokud víte, že nejste zrovna na své ideální váze, pokuste se to změnit. Dostaňte dolů aspoň pár kilo. Vyhnete se tak budoucím problémům nejen s refluxem. Pokud už vás pálení žáhy potkalo, udržování ideální váhy váš současný stav zlepší, pálení žáhy nebude třeba tak časté. Hubnutí bývá mnohdy obtížné, naštěstí existuje mnoho skvělých potravin, které vám podají pomocnou ruku. Snahy o hubnutí podpoří například celer.