Aktuální zdravotní stav prozradí i vaše ruce: Co napovídá síla stisku, delší prsteníček nebo oteklé klouby?

Lékařka popsala 10 možných onemocnění, které se dají vyčíst jen ze vzhledu vašich rukou. Ruce vám mnohé prozradí o zdraví srdce i o stavu ledvin či jater.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ruce o nás mohou prozradit mnohé. Mohou naznačit naši profesi, společenský status i momentální duševní rozpoložení. Uznávaná dermatoložka MUDr. Jessica Wu, která vystudovala na Harvardu a své profesi se věnuje již přes 20 let, tvrdí, že naše ruce mohou také odhalit některé rizikové faktory typické pro jistá onemocnění.

Délka prsteníčku prozrazuje riziko artritidy

Podle studie Arthritis & Rheumatism mají ženy s prsteníčky delšími než ukazováčky, což je jinak typicky mužský znak, dvakrát vyšší pravděpodobnost osteoartrózy kolen. Příčinou může být nízká hladina estrogenu. U mužů souvisí delší prsteníček (což svědčí o nárůstu testosteronu během druhého trimestru) s větším počtem dětí a lepšími vztahy se ženami.

Jedna britská studie zjistila souvislost delšího prsteníčku u mužů s vyšším rizikem rakoviny prostaty. Obecně se lidé s delšími prsteníčky také vyznačují nadprůměrnými sportovními schopnostmi, ale také verbální agresivitou, a to bez ohledu na pohlaví.

Třesoucí se ruce odhalují Parkinsonovu chorobu

Třes rukou může být důsledkem něčeho tak banálního, jako je přemíra kofeinu nebo vedlejší účinek některých léků, jako jsou léky na astma a antidepresiva. Pokud se však problém opakuje, je dobré navštívit lékaře. Třes pouze jedné ruky může být prvním příznakem Parkinsonovy choroby. Třesem trpí asi 80 % lidí s Parkinsonovou chorobou. Může také ukazovat na tzv. esenciální třes, což je porucha, která způsobuje nekontrolovatelný třes. Naštěstí je dobře léčitelná pomocí terapie nebo léků.

Barva nehtů odhaluje onemocnění ledvin

Když indičtí vědci zkoumali 100 pacientů s chronickým onemocněním ledvin, zjistili, že 36 procent z nich má nehty napůl zbarvené, spodní část nehtu byla bílá a horní hnědá. Toto zvláštní zabarvení nehtů může být způsoben zvýšenou koncentrací některých hormonů a chronickou anémií, přičemž obojí značí chronické onemocnění ledvin. Pokud si všimnete zpola zabarvených nehtů nebo tmavého svislého pruhu pod nehtovým lůžkem, okamžitě navštivte svého lékaře. Může se jednat i o skrytý melanom, tedy rakovinu kůže.

iZdroj fotografie: Freepik

Síla stisku ruky prozrazuje zdraví srdce

Podle studie z roku 2015, které se zúčastnilo téměř 140 000 dospělých ze 17 zemí, slabý úchop předpovídá vyšší riziko infarktu nebo mrtvice. Síla stisku byla lepším prediktorem úmrtí než krevní tlak. Vědci tvrdí, že síla stisku je ukazatelem celkové svalové síly a kondice, a doporučují proto silový trénink celého těla a aerobní cvičení ke snížení rizika srdečních onemocnění. 

Zpocené dlaně ukazují na hyperhidrózu

Příliš lepkavé ruce mohou být příznakem menopauzy nebo onemocnění štítné žlázy, ale také hyperhidrózy, při níž nadměrně aktivní potní žlázy produkují mnohem více potu, než je nutné. Většina lidí s tímto onemocněním se potí pouze z jedné nebo dvou částí těla, jako jsou podpaží, dlaně nebo chodidla. Lékař vám může předepsat silný antiperspirant, který produkci potu omezí.

Otisky prstů odhalují vysoký krevní tlak

Když britští vědci zkoumali 139 otisků prstů, zjistili, že lidé se spirálovitým vzorem na jednom nebo více prstech mají vyšší pravděpodobnost vysokého krevního tlaku než lidé s oblouky nebo smyčkami. Čím více měl účastník výzkumu prstů se spirálovitým vzorem, tím vyšší měl krevní tlak. Jiná studie na 500 účastnících zjistila podobnou souvislost mezi kresbou otisků prstů a vysokým krevním tlakem. Spirálky na prstech jsou markerem problémů s vývojem plodu v určitých fázích těhotenství, což může mít vliv na krevní tlak v pozdějším věku.

Paličkovité prsty ukazují na onemocnění plic

Paličkovité prsty jsou spojeny s řadou různých onemocnění. Objevují se až po dlouhodobé nemoci a často jsou spojeny s chronickými onemocněními plic či srdce. Doprovázejí také onemocnění jater, zánětlivé onemocnění střev a AIDS.

iZdroj fotografie: Freepik

Bledé ruce mohou značit anémii

Existuje mnoho různých forem anémie, včetně akutní a chronické anémie, které jsou spojeny s dalšími zdravotními problémy, jako je srpkovitá anémie a hypotyreóza. Všechny formy však nastanou, pokud člověk nemá dostatek zdravých krvinek, které by přenášely kyslík do celého těla. Běžnými příznaky anémie jsou tedy bledá kůže, zejména kůže rukou a bledá nehtová lůžka.

Skvrnité, červené dlaně prozrazují onemocnění jater

Erytémy dlaní způsobují skvrnité, červené ruce – sekundární příznak, který může poukazovat na různá onemocnění. Jedním ze zdravotních problémů, se kterými tento příznak souvisí, je onemocnění jater. 23 % osob s jaterní cirhózou trpí právě tímto příznakem. Někteří lidé mohou mít v důsledku tohoto problému také mírně teplejší ruce.

Oteklé klouby ukazují na vysoký cholesterol

Tvrdé, žluté hrbolky na kloubech mohou být příznakem genetického onemocnění s vysokou hladinou cholesterolu, které se nazývá familiární hypercholesterolemie neboli FH. Podle nadace FH Foundation, zabývající se právě touto chorobou, se na rukou, loktech nebo kolenou hromadí xantomy neboli tukové usazeniny, které se nacházejí ve šlachách.

Co dalšího o nás naše ruce prozrazují?

Zdroj: TheHealthy

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články