Ženy kolem čtyřicítky si často postesknou, že se nevejdou do kalhot, nebo že přibraly několik kilo. Pro ženy v menopauze je to však naprosto běžné.
Přírůstek váhy ve středním věku není ničím neobvyklým. Je to jedna z největších obav, kterou mají ženy okolo menopauzy. Bohužel se o tomto období v životě ženy málo hovoří. Dámy tak často netuší, co všechno je s menopauzou spojené. Nevědí, co je čeká. Mnoho z nich je pak často zaskočených právě například z přibývajících kil.
Není to vaše chyba
To, že přibíráte, není vaše vina. Je zkrátka holým faktem, že ženy ve věku mezi 40 a 50 lety během roka zažívají nárůst hmotnosti. Je to způsobené hned několika faktory. Metabolismus se s věkem přirozeně zpomaluje, a navíc ve středním věku ztrácíte také svaly. Svaly spalují více kalorií než tuků. Nižší hladiny estrogenu dokonce mohou vést k většímu množství tuku kolem vašeho břicha.
Některé ženy si myslí, že k přibývání na váze přirozeně dochází až po menopauze. To však také není pravda. Přírůstek hmotnosti ve skutečnosti začíná již v perimenopauze, v letech před menopauzou. Tento přechod k menopauze může trvat až deset let. Znamená to tedy, že během tohoto období můžete přibrat několik kilogramů, ačkoli se budete stravovat jako obvykle a stejně tak i cvičit.
Jsou kila navíc problém?
Ano, přibývání na váze je pro ženy nepříjemné především, co se týče vzhledu. Je pro ně znepokojující, pokud musí měnit oblečení za větší velikost a samy sobě se navíc přestanou líbit. Hmotnost těla vyšší o pár kilogramů může znamenat opravdu jen estetický problém. Pokud je však těch kilo více, jde o zdraví.
Příliš velká nadváha může zvýšit riziko cukrovky druhého typu, srdečních chorob a také rakoviny. S každým dalším kilogramem se také mohou zhoršit vaše návaly. Ačkoli je přírůstek hmotnosti v období středního věku normální, není pravda, že s tím nelze nic dělat.
S kily navíc se zkrátka smířit nemusíte. Můžete podniknout několik kroků, jak to zastavit, nebo dokonce zhubnout. Jak již bylo řečeno, metabolismus se zpomaluje a tělo ztrácí svalovou hmotu. Proto je doporučováno zintenzivnit silový trénink, který bude svaly posilovat. Kromě toho je vhodné například hodně chodit. Cvičení může rovněž pomoci při potížích se spánkem, náladovosti a nízké energii. Takže hlavu vzhůru a do boje!