Měřítka ideální váhy bez ohledu na věk: Proč jím rozhodně není BMI a co ji určuje?

Ve snaze o dosažení ideální postavy možná často stoupáte na váhu. Věděli jste ale, že některé faktory jsou jako ukazatele ideální tělesné kondice důležitější?

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Neexistuje dokonalý vzorec pro nalezení ideální tělesné hmotnosti. Můžete definovat svou ideální váhu jako hmotnost, se kterou se cítíte nejpohodlněji. Ve skutečnosti jsou lidé zdraví v různých hmotnostech, tvarech a velikostech. Co je nejlepší pro vás, nemusí být nejlepší pro vaše okolí. Je tedy dobré vědět, jaký je pro vás zdravý rozsah tělesné hmotnosti. Jak říká doktorka zabývající se pacienty s vyšší tělesnou hmotností Naomi Parrella, s přibývajícím věkem, pokud necvičíme, budeme ztrácet hmotu netukové tkáně, obvykle svalů, kostí a orgánů a přibírat tuk.

Co všechno má vliv na ideální hmotnost?

Index tělesné hmotnosti neboli BMI je běžný nástroj, který měří hmotnost člověka ve vztahu k jeho výšce. U dospělých však nezohledňuje věk ani pohlaví. BMI je jednoduché měření, které bere v úvahu výšku, nebere však v úvahu faktory jako obvod pasu, věk, pohlaví, svalovou a kostní hmotu ani životní styl. Ty můžou být také užitečné při určování zdravotních rizik. BMI může poskytnout přibližnou představu o tom, zda má nebo nemá člověk přiměřenou váhu. Nemělo by však být jediným měřítkem pro posouzení, zda je jeho váha ideální.

Například vysoce výkonní sportovci bývají velmi fit a mají málo tělesného tuku. Mohou mít vysoké BMI, protože mají více svalové hmoty, jejich hmotnost je přirozeně vyšší, ale to neznamená, že na svou výšku váží příliš mnoho. Dalším omezením BMI je, že nerozlišuje mezi lidmi různých etnik. Studie ukázaly, že při stejném BMI jiné etnické skupiny mají odlišné úrovně tělesného tuku. Tato nepřesnost může vést k chybné diagnóze nebo nesprávnému posouzení rizikových faktorů mezi jednotlivci.

Žena si měří tělesný tuk v oblasti břicha iZdroj fotografie: Depositphotos

Obvod pasu je pro posouzení celkového zdraví klíčový

Studie ukazují, že přebytečný tuk na břiše je nebezpečnější než tuk rozmístěný rovnoměrněji po těle. Jedna teorie říká, že všechny životně důležité orgány ve vašem vnitru jsou ovlivněny přítomností příliš velkého množství břišního tuku. Genetika ovlivňuje, kde a jak se vám ukládá tělesný tuk. A to není nic, co bychom mohli nějak ovlivnit. Je ale dobré, bez ohledu na genetiku, udržovat nižší tělesnou hmotnost, neustále praktikovat zdravé stravování a cvičit co nejvíce.

Obecně platí, že u mužů se častěji tvoří tělesný tuk kolem pasu a mají vyšší míry pasu. Ale jak ženy stárnou a zvláště po menopauze, hormony způsobují, že váha stoupá, což se projevuje zejména kolem pasu. Měření pasu je tedy nejdůležitější pro posouzení možného zdravotního rizika. Pokud máte obavy o celkovou kondici a kvalitu života, promluvte si se svým lékařem o zahájení dietního a cvičebního programu.

Jaké ukazatele jsou pro vás důležité při hlídání si postavy?

Zdroj: Medicalnewstoday, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články