Stihli jste se už na sluníčku spálit? Spolehněte se na babské rady, které utiší bolest a urychlí proces hojení

Dlouhý pobyt na sluníčku s sebou často přináší nepříjemné spálení. Pokud je vaše pokožka jako v ohni, máme pro vás několik tipů, které vám zaručeně přinesou úlevu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

S příchodem léta to většinu lidí táhne ven, na sluníčko. Sluneční paprsky však nepřinášejí jen dobrou náladu a příliv vitamínu D, mohou způsobit úžeh, úpal a nepříjemné spáleniny. Jak vysvětluje zdravotní koučka Peggy Pletcher, M.S., spálení od slunce je vlastně akutní neinfekční zánět kůže. Naštěstí existuje spousta domácích prostředků, které můžete použít ke zchlazení a zmírnění svědění a loupání, které poškození způsobené slunečními paprsky doprovázejí.

Chladná voda

Jedním z nejjednodušších a nejrychlejších způsobů, jak pokožce ulevit, je zchlazení postiženého místa. Účinným způsobem při okamžité pomoci při spálení od slunce je skočit do vody – ať už jde o oceán, jezero nebo potok. Ponoření se do vody v průběhu dne může pomoci zabránit zhoršení spálenin od slunce. Dávejte si pozor na bazény, protože chlorovaná voda může pokožku více podráždit.

Měli byste se také vyhnout přímému přikládání ledu. I když to může vypadat lákavě, když vás pokožka pálí, ve skutečnosti by to mohlo způsobit ještě větší poškození vaší mimořádně citlivé pokožky spálené sluncem. Můžete také zkusit vanu nebo do sprchu, která vám pomůže pokožku ochladit a zklidnit.

Jedlá soda a ovesné vločky

Vhození několika vrchovatých polévkových lžic jedlé sody do vany plné studené vody a namáčení těla po dobu asi 15 až 20 minut pomáhá minimalizovat poškození způsobené sluncem. Přidání šálku ovsa do koupele také zklidňuje podráždění a pomáhá pokožce udržet si přirozenou vlhkost. Nedrhněte si pokožku ani ve vaně ani poté, co z vany vyjdete. Osušte se jemně ručníkem, ale netřete se.

Aloe vera

Pokud doma nemáte rostlinu aloe vera, měli byste si ji pořídit. Gel uvnitř této sukulentní rostliny se již po staletí používá na nejrůznější potíže, od žaludečních obtíží až po infekce ledvin. Je to také skvělý lék na spáleniny od slunce. Když ulomíte kousek rostliny a nanesete její gel přímo na pokožku, poskytne vám to okamžitou úlevu od pálení při drobných spáleninách. Pokud se vám rostlina nedostane do rukou, vyzkoušejte 100% gel z aloe vera (krém nebo mast na bázi aloe rozhodně nestačí). Zmíněný gel najdete ve většině lékáren.

Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj může být uklidňující pro vaši duši, ale může také zklidnit spálenou pokožku. Uvařte si čaj jako obvykle a nechte ho vychladnout. Až bude chladný, namočte do něj žínku a přiložte ji na postižené místo. Pokud jste alergičtí na pyl, neměli byste tuto kúru používat. Mohla by totiž vyvolat alergickou reakci vaší pokožky.

Ocet

Názory na použití octa k úlevě od spálenin od slunce se různí. Někteří tvrdí, že přidání dvou šálků octa do studené vody ve vaně může pomoci zbavit se pocitu pálení, zatímco jiní říkají, že vysoká kyselost octa vše jen zhoršuje. Pokud nemáte tuto léčbu dostatečně vyzkoušenou na menší a lehčí popáleniny od slunce, raději ji na větší, vážnější popáleniny nepoužívejte.

Noste volné oblečení

Zatímco se vaše pokožka sama obnovuje, dbejte na to, abyste nosili oblečení, které se nelepí na kůži. Kůže je největším orgánem vašeho těla, takže je nejlepší jí dát prostor, aby mohla dýchat, když se hojí po tak velkém traumatu, jako je spálení sluncem. Nejlepšími materiály po spálení jsou přírodní vlákna, jako je bavlna nebo bambus.

iZdroj fotografie: Freepik

Nezapomeňte na hydratační krém

Po počátečním ošetření bude vaše pokožka stále potřebovat něžnou péči. Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat, abyste zabránili olupování pokožky – nebo ho alespoň omezili na minimum – je pravidelné používání hydratačního krému na postižená místa. Používejte hydratační krém bez vůně a barviv (prodávaný pod označením „pro citlivou pokožku“), abyste podráždění pokožky minimalizovali.

Pijte hodně vody

Protože vaše pokožka bojuje s poškozením slunečními paprsky, potřebuje vláhu, kterou během pobytu na slunci ztratila. Pokud ještě nepijete oněch doporučovaných osm sklenic vody denně, nepříjemné spálení od slunce by mělo být dostatečným důvodem, abyste s tím začali.

Rada na závěr

Zůstaňte hydratovaní, udržujte se v chladu, a pokud je spálení od slunce příliš bolestivé, můžete si vzít například ibuprofen. Až půjdete opět ven na slunce, nezapomeňte se zakrýt (tričko s rukávem, kšiltovka), aby vaše spálenina nebyla vystavena ještě většímu slunečnímu záření. Pokud vám spálení od slunce způsobí horečku nebo pokud se u vás projeví známky dehydratace, navštivte lékaře. A nezapomeňte, že nejjednodušší způsob léčby spálenin je vyhnout se jim.

Co se na spáleniny od slunce nejvíce osvědčilo vám?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články