Kvalitní spánek je to nejdůležitější, co pro své zdraví můžete udělat. Pokud při něm necháváte zapnutou televizi, mohli byste se potýkat se závažnými problémy.
Dobrý spánek je jednou z nejdůležitějších zásad, které vám zajistí pohodlný a zdravý život. Mnoho lidí má ovšem tendenci usínat se zapnutou televizí, což může podle doktorky Deborah Weatherspoon tento nedílný proces velmi negativně narušit. Nadměrná expozice modrému světlu, které tento přístroj vyzařuje, totiž zvyšuje riziko obezity, cukrovky 2. typu a dalších zdravotních problémů, včetně předčasné smrti.
Technologické přístroje a modré světlo
Bylo provedeno již mnoho výzkumů o tom, jak moderní technologické přístroje, které lidé denně používají, ovlivňují spánek, hmotnost, úroveň stresu a celkové zdraví jedince. Ačkoliv mnoho studií stále probíhá, všechny se svým způsobem shodují na jedné zásadní věci – modré světlo, které tyto přístroje vyzařují, negativně ovlivňuje spánek a může vést k vyššímu riziku vzniku nebezpečných onemocnění. To je také důvod, proč většina výzkumníků a odborníků na spánek doporučuje nespat se zapnutou televizí.
Studie mluví jasně
Vědci z Northwestern University School of Medicine nedávno analyzovali vliv světla z televize na lidské zdraví a spánkové návyky. Studie se zúčastnilo 552 osob ve věku 63 až 84 let a výsledky byly poměrně překvapivé. Vyšlo totiž najevo, že ti, kteří spali při modrém světle, byli v důsledku náchylnější ke vzniku cukrovky 2. typu, obezity a hypertenze. Autorka studie Phyllis Zee však apeluje i na mladší jedince, aby se při spánku vyhýbali všem technologiím nebo jejich používání alespoň minimalizovat.
Již dříve totiž publikovala podobou studii. Ta se ovšem týkala vlivu modrého světla na spánek a zdraví lidí ve věku 20 let. Se svým týmem odborníků odhalila, že již jedna noc se zapnutou televizí zvyšuje hladinu cukru v krvi a srdeční frekvenci. Tyto nebezpečné problémy jdou ovšem ruku v ruce s vyšším rizikem vzniku srdečních onemocnění, jako je infarkt nebo mrtvice, vzniku inzulinové rezistence, která může vést k cukrovce 2. typu, nebo dokonce také k předčasnému úmrtí.
Spánkový deficit
Naprosto každý odborník doporučuje spát minimálně 7-9 hodin. V opačném případě, tedy pokud spíte kratší dobu, se potýkáte se spánkovým deficitem. Ten ovšem může vést postupem času k závažným psychickým a fyzickým zdravotním problémům. A právě spaní se zapnutou televizí a jejím modrým světlem může tento deficit výrazně zvyšovat, a to aniž byste to pociťovali – přístroj totiž ovlivňuje mozek, který zůstává ve střehu (přestože jste usnuli), a nemusí tak upadnout do dostatečně hlubokého spánku.
Nižší produkce melatoninu
Melatonin je hormon, který lidem pomáhá usnout – právě on totiž signalizuje tělu, že je čas na odpočinek a zotavení se z celého dne. Televizory a další zařízení, která produkují modré světlo, ovšem snižují jeho množství, což může způsobit, že váš mozek nebude schopný rozpoznat, zda je noc nebo den. A pokud si tento důležitý orgán uprostřed noci myslí, že je stále den, může zůstat v pozoru a ztížit vám usínání nebo udržení hlubokého spánku.