Správná poloha při spánku významně pomůže při specifických zdravotních potížích. Na každý problém funguje jiná

Spánek je životně důležitý pro každého člověka. Pro kvalitní spánek jsou důležité i spánkové polohy, z nichž některé jsou více či méně vhodné při různých zdravotních problémech.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dospělí lidé spí v průměru 7-9 hodin denně, tedy poměrně velkou část dne. Lékař Nick Villalobos, M.D. vysvětluje, že kvalitu spánku ovlivňuje kromě jiného i poloha, ve které spíte. Jednotlivé pozice mají různé výhody a některé jsou obzvláště vhodné při konkrétních zdravotních problémech. I přesto, že se během spánku hýbete, může vám pomoci alespoň upravení výchozí polohy.

Spánkové polohy

Polohy ve spánku mají vliv na řadu aspektů zdraví, jako jsou bolesti zad, trávení a různé další zdravotní stavy. Pokud vás tíží nějaký zdravotní problém, přečtěte si, zda jeho příznaky nelze zmírnit spánkovou polohou. Jestliže vám však není daná poloha příjemná, nenuťte se do ní, při spaní se musíte cítit především pohodlně. Zkuste ve zvolené pozici alespoň usínat a dopomoci si kvalitní matrací, případně vypodložením polštáři.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejvíce přínosů pro zdraví přináší obyčejná poloha na zádech, ale při některých potížích může být i nevhodná, například při chrápání. Různé polohy mohou pomoci například při následujících problémech.

Pálení žáhy

Při pálení žáhy je nejlepší poloha na levém boku, která celkově podporuje trávení. Kromě toho by tato poloha měla také zmírňovat chrápání. Poloha na pravém boku údajně zhoršuje reflux a s ním spojené pálení žáhy.

Trávicí potíže

Jak již bylo zmíněno, poloha na levém boku podporuje trávení. Žaludek je v těle umístěn na levé straně, zatímco chlopeň, nacházející se mezi tenkým a tlustým střevem, je v pravé dolní části břicha. Z toho důvodu by mělo být vlivem gravitace podpořeno trávení a pravidelné vyprazdňování.

Bolest zad

Pokud trpíte bolestmi zad, měli byste si lehnout na záda s koleny vypodloženými polštářem. Při poloze na zádech dochází vlivem gravitace k udržení těla v rovnoměrném rozložení a je zmírněn tlak na záda a klouby. Polštář pod koleny pak podporuje přirozené držení a uvolnění zad. Tato poloha je vhodná i při bolestech kyčlí a kolen.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bolesti krční páteře a hlavy

Při bolestech krku by měl pomoci ručník srolovaný pod krkem, případně vypodložení polštáře tímto ručníkem. To může pomoci i při bolestech hlavy. Při nich také lze vyzkoušet umístění polštářů okolo hlavy, aby nedocházelo k jejímu otáčení během noci.

Bolest ramene

Jestliže trpíte bolestmi jednoho ramene, ať už v důsledku nějakého úrazu nebo onemocnění, je ideální spát na tom boku, kde rameno nebolí. Pro zvýšení pohodlnosti je vhodné mít mírně pokrčená kolena, mezi která vložíte polštář. Druhým polštářem si lze zafixovat oblast za zády, abyste se na ně nestáčeli.

Zánět vedlejších nosních dutin

Při rýmě a zánětu vedlejších nosních dutin je nejlepší úlevová poloha na zádech s vyvýšenou hlavou, aby bylo zabráněno hromadění hlenu v dutinách. Nestačí však pouhé vypodložení polštářem, ideální je polohovatelný rošt nebo vypodložení celé matrace klínem tak, abyste byli celým hrudníkem ve zvýšené poloze.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Menstruační bolesti

Bolesti při menstruaci obecně zmírňuje poloha plodu, kdy ležíte na boku s nohama pokrčenýma a přitaženýma k tělu. Dobrá je také poloha na zádech s podložením kolen, které zabrání vyklenutí páteře.

Vysoký krevní tlak

Při hypertenzi je údajně nejlepší spát na břiše. V průběhu spánku je ale lepší tuto polohu změnit, protože může v důsledku tlaku způsobovat bolesti zad a krku.

Která spánková poloha je vám nejpříjemnější?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články