Dýchání ústy je špatné. Narušuje správný proces vstřebávání kyslíku a je pro tělo nepřirozené. Jak a proč se tohoto zlozvyku zbavit?

Dýchání je přirozenou potřebou živého organismu. Je zajímavé, že záleží i na způsobu dýchání. Kdo je zvyklý dýchat ústy, zadělává si na možné problémy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O dýchání by se daly popsat celé stránky. Je důležité a nezbytné pro život. Dokonce je dost podstatné to, jakým způsobem dýcháte. Pokud dáváte přednost ústům před nosem, je možné, že se později budete potýkat se zdravotními problémy. Primárně by měl člověk dýchat nosem, říká lékařka Natalie Elliott West, MD. Je k tomu totiž nejlépe přizpůsobený.

Proč byste měli dýchat nosem

Nos příroda stvořila tak, aby fungoval jako přirozený zvlhčovač vzduchu a filtrační systém. Už v józe se cvičenci učí vdechovat a vydechovat nosem. Je to zejména kvůli oxidu dusnatému, který se v nose tvoří. Při vdechnutí do plic se podílí na zvýšení jejich kapacity a také na schopnosti absorbovat kyslík. Zároveň tento plyn pomáhá ničit bakterie, viry a další choroboplodné zárodky.

Co vše se stane s vaším tělem, když dýcháte ústy

Jestliže dáváte přednost dýchání ústy před nosem, může se stát, že si změníte tepovou frekvenci a krevní tlak. Nos produkuje každý den hlen, který čistí sliznice. Jenže když správně nepracuje, sliznice se nepročistí. Dýcháním ústy se zhorší i chrápání, případně obstrukční spánková apnoe. Může se změnit i vnímání chuti k jídlu. Dochází také k vysychání vnitřku úst, což vede k tomu, že se v nich bakterie mohou lépe přichytit, a způsobit tak problémy v ústní dutině. Souvisí s tím vznik zubních kazů i plaku.

iZdroj fotografie: Pexels
Jóga vás obvykle naučí správnému dýchání

Při nachlazení je běžné dýchat ústy

Existují pochopitelně situace, kdy prostě ústy dýchat musíte. Je to zejména tehdy, když jste nachlazení a nos máte ucpaný. Pak dýchání ústy připadá jako jediná možnost, jak se vůbec nadechnout. Když zvedáte těžká břemena nebo běžíte na zastávku MHD, také budete pravděpodobně více dýchat ústy. Jedná se o normální stav, který není zdraví nebezpečný.

Jak se naučit správně dýchat nosem

Pokud jste zaregistrovali, že dýcháte spíše ústy, je načase to změnit. Můžete začít hned. Při spaní byste například neměli ležet na zádech, protože tato poloha k dýchání ústy přímo svádí. Lepší je lehnout si na levý bok. Ostatně je to zdravé i pro vaše záda. K výcviku dýchání nosem vám pomůže cvičení jógy. A máte-li nadváhu, tak je třeba zhubnout. Uvádí se totiž, že lidé s kilogramy navíc jsou náchylnější k dýchání ústy.

Jakým způsobem nejraději dýcháte vy?

Zdroj: Healthline, ScienceFocus

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články