Ztráta váhy, svalová slabost, úzkost, podrážděnost: I takové jsou projevy špatně fungující štítné žlázy

Problémy se štítnou žlázou jsou stále častější. Její nedostatečná či zvýšená funkce působí mnoho obtíží, od změn váhy a úrovně energie po duševní problémy.

onemocnění štítné žlázy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Štítná žláza ovlivňuje metabolismus, svalový tonus i náladu. Pokud nefunguje, jak má, může to mít široké spektrum dopadů na fyzické i psychické zdraví. Jestliže si některých níže zmíněných příznaků povšimnete, poraďte se co nejdříve s lékařem, který vám navrhne nejvhodnější léčbu.

Příznaky hypotyreózy

Nejčastějším problémem se štítnou žlázou je hypotyreóza, tedy snížená činnost štítné žlázy, které jsme se na JakZdravě již dříve věnovali. Lékařka Zilpah Sheikh, MD vysvětluje, že štítná žláza je mimo jiné zodpovědná za to, jak rychle buňky dokáží přeměnit potravu na energii. Pokud je tedy její funkce nedostatečná, bude vás logicky trápit úbytek energie a další problémy, jako například:

  • Únava: Nadměrná únava a ospalost mohou být jedním z prvních příznaků hypotyreózy.
  • Přibírání: Nechtěný váhový přírůstek je častým problémem spojeným s nedostatečně fungující štítnou žlázou, důvodem je zpomalení metabolismu.
  • Svalová slabost: Nedostatek hormonů štítné žlázy může také snížit schopnost svalů efektivně pracovat, což vede k pocitu slabosti.
  • Zvýšená citlivost na chlad: Lidé s hypotyreózou mohou mít sníženou schopnost udržovat teplo, což vede k větší citlivosti na chlad.  
  • Vypadávání vlasů: Štítná žláza hraje klíčovou roli v regulaci růstu vlasů. Lidem s hypotyreózou tedy mohou začít řídnout vlasy. 
  • Suchá kůže a lámavé nehty: Nedostatek hormonů štítné žlázy může ovlivnit produkci kožního mazu.
studené končetiny iZdroj fotografie: Pixabay
Za studenými končetinami mohou stát různá onemocnění, včetně hypotyreózy

Příznaky hypertyreózy

Opačný problém nastává, pokud štítná žláza produkuje hormonů nadbytek. Lékařka Marina Basina, M.D. vysvětluje, že pacienti se pak potýkají s problémy, jako:

  • Ztráta váhy: Nadměrná produkce hormonů štítné žlázy zrychluje metabolismus, což vede k rychlému spalování kalorií a následnému nežádoucímu hubnutí.
  • Nadměrné pocení: Hypertyreóza může způsobit zvýšenou produkci potu a nadměrné pocení, a to i při nízkých teplotách.
  • Zvýšená citlivost na teplo: Lidé s hypertyreózou mohou být přecitlivělí na vyšší okolní teplotu.
  • Změny v menstruačním cyklu: U žen může hypertyreóza způsobit nepravidelnou nebo bolestivou menstruaci, nadměrné krvácení, nebo dokonce ztrátu menstruace. 
Žena s tampónem a kalendářem se zaškrtanými dny menstruace

Nejčastější chyby, kterých se ženy dopouští během svých dnů. Průběh menstruace je pak mnohem bolestivější

Kromě výše uvedených příznaků mohou problémy se štítnou žlázou zahrnovat například také nespavost, srdeční arytmii a také duševní obtíže. Hypertyreóza může způsobit úzkost, nervozitu a podrážděnost zvýšením hladiny hormonu kortizolu, který je spojován se stresem. Naopak, hypotyreóza může vést k depresím a podrážděnosti. Pokud si nějakých příznaků naznačujících problémy se štítnou žlázou všimnete, poraďte se se svým lékařem, který vás vyšetří a navrhne odpovídající léčbu.

Které příznaky upozornily na problémy se štítnou žlázou vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články