Únava, zácpa, suchá kůže a zpomalený tep: Může se jednat o onemocnění štítné žlázy

Pokud vás trápí vleklá únava, špatný stav pokožky, nehtů a vlasů, zažívací potíže a změny nálad, objednejte se k lékaři. Možná trpíte onemocněním štítné žlázy.

Vyšetření štítné žlázy žena i Zdroj fotografie: iStock
                   

Štítná žláza je malý orgán nacházející se v krku, který produkuje hormony ovlivňující téměř každý orgán, tkáň a buňku v těle. Když štítná žláza nefunguje správně, může to mít nepříjemné dopady na celkové zdraví. Onemocnění štítné žlázy se může dle lékařů z ClevelandClinic projevit celým souborem různých příznaků, jako je například únava, zácpa, suchá kůže či zpomalený tep.

Neignorujte vleklé, byť mírné, obtíže

Onemocnění štítné žlázy je autoimunitní onemocnění, které, stejně jako i ostatní autoimunitní poruchy, je stále častější. Jedním z nejčastějších onemocnění štítné žlázy je hypotyreóza. Endokrinolog Omar El Kawkgi, M.D. vysvětluje, že nejčastější příčinou hypotyreózy je Hashimotova tyreoiditida, autoimunitní onemocnění, které nakonec způsobí, že žláza přestane zcela pracovat. V počátečních stádiích nemusí hypotyreóza způsobovat znatelné příznaky, později si můžete všimnout obtíží jako je:

  • Únava: Únava je jedním z nejčastějších a nezaměnitelných příznaků onemocnění štítné žlázy. Když štítná žláza produkuje nedostatečné množství hormonů (hypotyreóza), můžete se cítit neustále vyčerpaně a unaveně, i přes dostatečný spánek a odpočinek.
  • Zácpa: Trvalá zácpa může být dalším příznakem hypotyreózy. Hormonální nerovnováha v těle může způsobit zpomalení střevní peristaltiky a snížení produkce trávicích enzymů, což vede k obtížím s trávením a zácpě.
  • Suchá kůže: Štítná žláza hraje klíčovou roli při regulaci vlhkosti kůže. Když štítná žláza nefunguje správně, může se to projevit právě suchou kůží. Kromě suché kůže si můžete všimnout i větší lámavosti nehtů a vlasů.
  • Zpomalený tep: Nedostatečné množství hormonů produkovaných štítnou žlázou může zpomalit nejen metabolismus, ale i srdeční tep.
  • Další příznaky: Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, příznaky hypotyreózy nebo naopak zvýšené činnosti štítné žlázy, hypertyreózy, zahrnují skutečně poměrně široké spektrum obtíží. Může vás trápit i vypadávání vlasů, trávicí obtíže, nadměrné pocení, potíže se spánkem či koncentrací a další.
zácpa, žena na WC iZdroj fotografie: iStock
I zácpa může značit problém se štítnou žlázou

Příznaky onemocnění štítné žlázy mohou být mírné a postupně se zhoršovat, proto je lidé někdy považují za běžné projevy stárnutí nebo stresu. Je ale důležité tyto symptomy neignorovat a vyhledat lékařskou pomoc.

Jak zjistit, že je štítná žláza nemocná: K určení je potřeba jen teploměr

Léčba poruch štítné žlázy závisí na konkrétní diagnóze a obvykle zahrnuje užívání léků. Pokud si tedy všimnete některého z výše zmíněných příznaků, promluvte si s lékařem. Ignorování těchto symptomů může vést k zhoršení stavu a nepříjemným (a zbytečným) komplikacím.

Jak jste onemocnění štítné žlázy odhalili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články