Superohebné klouby? Na vině je syndrom hypermobility –⁠ onemocnění, na které dosud není lék

Přestože na ni neexistuje žádný lék, s hypermobilitou kloubů se lékaři setkávají často. Zde najdete vše, co o tomto genetickém stavu potřebujete vědět.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Syndrom hypermobility kloubů je genetický stav, který je známý především tím, že způsobuje extrémní ohebnost kloubů, kterou doplňuje mírná až silnější bolest. Jak však říká odborník Gregory Minnisv současné době není znám žádný možný lék, který by toto onemocnění dokázal vyléčit, a proto musí pacienti své klouby chránit především dodržováním určitých návyků pro držení jejich těla. Seznamte se s tímto zvláštním onemocněním blíže.

Hypermobilita postihuje spíše děti

Pokud jsou vaše klouby hypermobilní, znamená to, že jste schopni roztáhnout je snadno a bezbolestně nad běžný rozsah pohybu, který je běžný pro velkou část populace. K tomuto onemocnění dochází především v případě, když jsou tkáně držící kloub pohromadě příliš volné, přičemž určitý vliv na postižené místo mohou mít také svaly okolo kloubů. Hypermobilita kloubů postihuje častěji spíše děti, protože jejich pojivové tkáně nejsou zcela vyvinuté.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jde navíc jde o genetický stav, který se ve většině případech objevuje bez jakýchkoliv základních zdravotních potíží, a proto je mnohdy složité jej rozpoznat – pokud je ovšem bezbolestný, nepředstavuje pro pacienta téměř žádné riziko nebezpečí. U některých lidí s hypermobilními klouby se ale může objevit ztuhlost nebo bolest kloubů, což je stav, který odborníci označují jako syndrom hypermobility kloubů.

Syndrom hypermobility kloubů 

Syndrom hypermobility kloubů je porucha pojivové tkáně, která drží klouby pohromadě a brání jim v přílišném pohybu nebo v přílišném vybočení z rozsahu. Na rozdíl však od kloubní hypermobility, která je ve většině případů bezbolestná, může tento syndrom vyvolávat silné a nepříjemné bolesti nebo dokonce ztuhlost kloubů. I toto onemocnění se vyskytuje především u dětí a mladých lidí a s postupem věku jeho příznaky spíše klesají.

Příznaky a příčiny 

Přesná příčina syndromu hypermobility kloubů není známa, a proto odborníci předpokládají, že určitou roli v jeho vzniku hrají především geny, které se podílejí na tvorbě kolagenu – bílkoviny, která dodává kloubům, vazům a šlachám pružnost a pevnost. A právě lidé s tímto syndromem mají téměř v každém případě slabé a volné vazy kvůli jeho defektu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejčastějším příznakem syndromu kloubní hypermobility je bolest kloubů a svalů. Mezi další příznaky však mohou patřit také:

  • častá zranění kloubů a vazů, včetně vykloubení a podvrtnutí
  • ztuhlost kloubů a svalů
  • únava, rychlejší vyčerpání během sportu
  • špatná rovnováha
  • problémy s močovým měchýřem
  • závratě a mdloby
  • tenká kůže

Jak se léčí syndrom hypermobility kloubů?

V současné době neexistuje žádný lék na syndrom hypermobility kloubů, a proto léčba spočívá především v ochraně kloubů a zvládání bolesti – chránit se můžete například posilováním svalů pomocí cvičení, udržováním správného držení těla, volbou správné obuvi a pravidelnou návštěvou fyzioterapeutických center. Při mírné bolesti vám může lékař navíc doporučit volně prodejné léky, jako například paracetamol, ibuprofen nebo ataralgin.

Jak chráníte své klouby vy?

Zdroj: Healthline, MyClevelandClinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články