Syndromem podvodníka trpí až 70 % populace. Jak se s ním vyrovnat, aniž byste se museli zbláznit?

Školu jste dokončili jen díky štěstí, vedoucí pozici vám dali omylem. Určitě už brzy musí všichni přijít na to, že ve skutečnosti jste neschopní a hloupí. To je syndrom podvodníka.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud máte stále pocit, že nejste dost dobří, že úspěchy ostatních jen upozorňují na vaše nedostatky a vaše úspěchy nejsou zásluhou vašich schopností, ale dílem náhody, je možné, že trpíte tzv. syndromem podvodníka. Paradoxní je, že většina lidí, kteří syndromem podvodníka trpí, ve skutečnosti patří k těm nejschopnějším. Psycholožka MUDr. Vara Saripalli vysvětluje, jak tento syndrom vzniká a jak se s ním dá bojovat.

Co vlastně syndrom podvodníka je

Syndrom podvodníka nemá co dočinění s podvodníkem jako takovým. Netýká se lidí, kteří mají na svědomí velké finanční podvody či předstírají, že jsou někým jiným (například bohatou dědičkou). Trpí jím lidé, kteří jsou i přes své očividné schopnosti či talent přesvědčeni, že nejsou dost dobří. Mají pocit, že nejsou tak schopní či talentovaní jako ostatní a bojí se toho, že za chvíli přece musí tento jejich podvod někdo odhalit.

Žijí vlastně v neustálém rozporu mezi vlastním vlastním vnímáním sebe sama a tím, jak je vnímají ostatní. Pokud tímto syndromem trpíte, budete své úspěchy přičítat spíše načasování a štěstí než svému talentu a schopnostem. I když vás ostatní chválí, nevěříte, že jste si úspěch zasloužili vlastními zásluhami, a obáváte se, že ostatní si nakonec uvědomí totéž.  V důsledku toho na sebe tlačíte, abyste pracovali ještě usilovněji.

5 typů lidí trpících syndromem podvodníka

Dle MUDr. Valerie Young, která se syndromem podvodníka dlouhodobě zabývá, existuje 5 typů lidí, kteří si myslí, že si svůj úspěch nezaslouží:

Perfekcionista: Často od sebe vyžadujete dokonalost v každém aspektu života. Místo toho, abyste po splnění úkolu ocenili vynaložené úsilí, kritizujete se za mnohdy naprosto malicherné chyby a máte pocit, že jste selhali. 

Přirozený génius: Celý život jste si osvojovali nové dovednosti bez většího úsilí a věříte, že byste měli nové informace a procesy pochopit okamžitě. Pokud vám něco nejde snadno, vyčítáte si to.

Drsný individualista (nebo sólista): Věříte, že byste měli všechno zvládnout sami. Pokud nedokážete dosáhnout úspěchu samostatně, považujete se za neschopné.

Odborník: Než budete moci považovat svou práci za úspěšnou, chcete se naučit vše, co je o daném tématu třeba vědět. Myslíte si, že byste měli znát všechny odpovědi, pokud tomu tak není, máte pocit selhání.

Superhrdina: Kompetence spojujete se schopností uspět v každé roli, kterou zastáváte: student, přítel, zaměstnanec nebo rodič. Tlačíte na pilu a v každé roli vydáváte maximum energie. 

iZdroj fotografie: Freepik

Kde se syndrom podvodníka bere

Neexistuje jediná jasná příčina pocitů podvodníka. Vyvolává je spíše kombinace několika faktorů: 

Výchova a prostředí v dětství: Tlak na dobré výsledky ve škole, srovnávání se sourozenci, důraz na vaši vysokou inteligenci, ostrá kritika chyb i přehnané opatrovnictví ze strany rodičů.

Osobnostní rysy: Perfekcionistické tendence, nízká sebedůvěra, sklony k neuroticismu.

Stávající příznaky duševního zdraví: Úzkost a deprese prohlubují syndrom podvodníka, a ten zase vyvolává úzkostné stavy a deprese. Vzniká tak nebezpečný kruh, ze kterého je obtížné uniknout.

Nové povinnosti: Obvykle mohou být pocity nedostatečnosti spojeny s novou prací, obzvlášť, pokud se jedná o vaši vysněnou práci.

Předpojatost: Významnou roli mohou hrát také genderové předsudky a institucionalizovaný rasismus. Výzkumy naznačují, že se tyto pocity častěji  projevují u žen a lidí jiné barvy pleti. 

Jak se s tím vypořádat

Tyto strategie vám mohou pomoci produktivně řešit pocity podvodníka:

Přiznejte si své pocity: Přiznejte si, co cítíte, a promluvte si o svých pocitech s někým, komu věříte. Uleví se vám a může vám to pomoci získat pohled zvenku.

Vytvářejte spojení: Nepodléhejte nutkání dělat všechno sami. Místo toho se obraťte na spolužáky, kolegy a přátele a vytvořte si síť vzájemné podpory.

Zpochybněte své pochybnosti: Když se objeví pocity podvodníka, zeptejte se sami sebe, zda tato přesvědčení podporují nějaká skutečná fakta. Poté vyhledejte důkazy, které je vyvracejí.

Vyhněte se srovnávání s ostatními: Každý má jedinečné schopnosti. Jste tam, kde jste, protože někdo rozpoznal váš talent a potenciál.

Vykročte ze své bubliny: Začněte se scházet s lidmi mimo tu skupinu, která ve vás pochybnosti vyvolává.

Jaké jsou vaše zkušenosti se syndromem podvodníka?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články