Akné a ucpaným pórům řekněte sbohem jednou provždy. Osvědčené domácí rady potvrzují i profesionální kosmetičky

S akné se alespoň jednou za život setká téměř každý člověk. Co můžeme dělat pro to, aby se objevovalo co nejméně?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Akné jsou nevzhledné a nepříjemné pupínky, které se objevují na obličeji puberťáků i dospělých jedinců. Většinou navíc v tu nejméně vhodnou chvíli, kdy potřebujeme vypadat reprezentativně. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se akné vyvarovat. Co tedy můžete udělat pro to, aby se vám akné vyhýbalo obrovským obloukem?

Čistý a hydratovaný

Důležité je udržovat obličej čistý. Bez ohledu na to, zda máte akné, je vhodné si dvakrát denně umýt obličej, abyste odstranili nečistoty, odumřelé kožní buňky a další mastnotu z povrchu pokožky. Používejte teplou, ne horkou vodu a jemný čisticí prostředek na obličej. Vyvarujte se drsného čištění žínkou nebo lufou.

Poté nezapomeňte hydratovat pomocí produktu k tomu určenému. Existují hydratační přípravky vyrobené pro mastnou, suchou nebo smíšenou pleť. Důležité je, aby byly nekomedogenní, tedy neucpávaly póry.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vhodné je používat také kosmetické produkty proti akné. Ty potlačují tvorbu bakterií a pokožku vysušují. I z toho důvodu je jí naopak nutné vhodně hydratovat. Pokud používáte make-up, buďte střídmí a večer se vždy odmalujte. Pokud je to možné, volte bezolejovou kosmetiku bez přidaných barviv a chemikálií.

Sledujte také, co si dáváte na vlasy. Ano, i to souvisí s akné. Pokud se totiž vonné látky, oleje nebo gely dostanou na tvář, mohou ucpat póry pokožky a podráždit ji. Z tohoto důvodu je důležité si vlasy umývat častěji a ideálně je držet od tváře.

Pozor na sluníčko a doteky

Pokud možno se obličeje příliš často nedotýkejte. Můžete takto nejen šířit bakterie, ale také dráždit již zanícenou pokožku. Na pupínky také nikdy nesahejte prsty, mohlo by to vést k infekci a zjizvení. Zánět a zarudnutí může způsobit také sluneční záření. Nezapomeňte proto před pobytem na sluníčku používat opalovací krém. Pozor si dejte také na to, co jíte.

iZdroj fotografie: Unsplash

I z hlediska kůže je vhodné vyhýbat se nezdravým a mastným pokrmům a jíst více ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Mléčné výrobky a potraviny s vysokým obsahem zpracovaného cukru mohou způsobit akné. Proti akné pomůže také pohyb. Cvičte denně a po cvičení se nezapomeňte vysprchovat. Je vhodné se rovněž vyhýbat stresu, jelikož se na tvorbě akné může taktéž podílet.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články