Video: Lékař ukázal, jak si stlačením kořene nosu odblokovat ucpaný nos. Rýmy se dá zbavit i bez léků

Lidová léčba se nevyhýbá ani ucpanému nosu. Někdo na ni nedá dopustit, někomu nepomáhá. Zkuste to a uvidíte sami, do které skupiny budete patřit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ucpaný nos někdy potrápil určitě každého z vás. Hlavně na podzim a v zimě se z ucpaného nosu stává velmi časté nepohodlí, se kterým ale prostě musíte fungovat. Ucpaný nos není sám o sobě závažný stav, nicméně umí pěkně obtěžovat. A jak to řešíte? Běžíte hned do lékárny pro kapky do nosu? Zdravotní sestra Chris Young varuje, že nosní kapky používané pro odlehnutí nosu nesmíte používat dlouhodobě. Rozhodně ne více než čtrnáct dní. Pak se na nich totiž vytváří závislost. Možná to je důvod, proč tolik lidí zkouší nejrůznější lidové triky. Zkuste je také.

Trik z TikToku

Na TikToku se objevilo instruktážní video od uživatele Motivadoc, které ukazuje, jak jednoduše uvolnit nos pouhým stisknutím těch správných bodů. Podle tohoto návodu si musíte jednou rukou stisknout kořen nosu a odtlačovat kůži směrem k uším. Ukazováčkem druhé ruky si přitlačíte na místo pod nosem a nad předními zuby. Takto vydržte stlačovat jednu minutu a váš nos by měl odlehnout.

@motivationaldoc Unclog Stuffy Nose & Drain Sinuses in 60 Seconds! #drmandell #youtube #sinus #fyp ♬ original sound – Motivationaldoc

O účinnosti metody se vedou diskuze. Existuje také úprava, kdy se ke stisknutí kořene nosu má přitlačit jazyk na horní patro a ukazováčkem a prostředníčkem zatlačit mezi obočí. Zatlačení má trvat jen krátce. Pak je tato metoda údajně účinnější.

Inhalujte páru nebo oleje

Další domácí trik, který se doporučuje pro úlevu při ucpání vedlejších nosních dutin, spočívá v inhalaci. Vdechovat můžete páru z horkého bylinkového čaje nebo z horké vody s přidaným esenciálním olejem. Účel inhalace splní ale i obyčejný fyziologický roztok. Tato metoda skutečně funguje a je doporučována lékaři jako doplňková léčba při nachlazení.

Mladá žena inhalující výpary z čaje nad knihou iZdroj fotografie: Freepik

Horko na uvolnění nosu

Ucpaný nos může pomoci uvolnit a vyčistit horká sprcha. Podobný efekt má také sauna. Pokud ale nepatříte k milovníkům horkého prostředí, bude lepší zvolit jinou metodu. Třeba jen teplé obklady. Na uvolnění nosu a vedlejších nosních dutin se v lidových radách také setkáte s doporučením namočit si předloktí do horké vody.

Bylinkový čaj

Nezapomeňte na léčivou sílu přírody. Při nachlazení se vyplatí sáhnout po bylinkách, jako jsou anýz a máta. Vdechujte při přípravě čaje výpary, to vám pomůže uvolnit ucpaný nos. Popíjení bylinkových čajů vám uleví. Však se bylinky po staletí nepoužívají pro nic za nic.

Jaký je váš účinný trik pro odlehnutí ucpaného nosu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články