Pokud máte doma tyto boty, okamžitě je vyhoďte. Pediatři varují před jejich negativními účinky

Crocsy patří mezi nejoblíbenější letní typ obuvi, kterou má doma pravděpodobně každý. Jejich časté nošení však může mít negativní účinky na nohy.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Crocsy se díky svému jedinečnému designu a pohodlnosti staly oblíbeným typem obuvi, který má ve své domácnosti pravděpodobně každý – prodalo se jich od roku 2002 již více než 300 milionů. Většina lidí si však neuvědomuje, že ačkoliv mohou být sebevíc pohodlné, neznamená to, že jsou zdravé pro lidské tělo. V posledních letech totiž vyšlo najevo, že jejich časté nošení se může nebezpečně podepsat na vašich nohách, a to zejména co se týče zdraví kostí v chodidlech nebo dokonce plísňových onemocnění. 

Rozhodně ne pro dlouhodobé nošení

Pediatrička Dr. Megan Leahy tvrdí, že crocsy rozhodně nejsou tou nejlepší volbou pro dlouhodobé nošení, neboť by se v takovém případě mohly negativně podepsat na zdraví vašich nohou. Důvodem je především skutečnost, že nezajišťují dostatečně patu – a pokud je pata nestabilní, prsty mají tendenci na sebe příliš tlačit, což může vést k zánětu šlach, deformaci špičky, problémům s nehty, kuřím okům nebo také mozolům. Proto byste s nimi také nikdy neměli běhat nebo chodit po náročných trasách. 

Nicméně je třeba poznamenat, že každý člověk je jiný a může reagovat na nošení crocsů odlišně. Obecně lze však říci, že pokud je nosíte pouze doma, příležitostně a na nenáročném povrchu, nemusíte se obávat žádných problémů. Skvěle se také hodí na výlety na pláž nebo do bazénu, ale na delší procházky si raději vezměte pevnější obuv – jejich specifický tvar s nedostatečnou podporou chodidla a tlumením nárazů by vám mohl způsobit značné potíže. 

Pozor také na hygienu 

Další obavy, které jsou spojené s častým nošením crocsů, souvisí také s bezpečím a hygienou. Někteří kritici upozorňují, že tento druh obuvi může snižovat stabilitu chůze a zvýšit riziko úrazů, zejména na kluzkém povrchu. Navíc jsou vyrobeny z materiálu nazývaného „Croslite“, který je známý svou snadnou absorpcí pachu a vlhkosti, což může vést ke vzniku nepříjemného zápachu nebo dokonce plísňových onemocnění nohou. Pokud je tedy máte doma, dbejte na jejich pravidelné čištění a nebo je častěji měňte za nové. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak již bylo zmíněno výše, každý by si měl uvědomit, že časté nošení crocsů může mít na různé lidi různé dopady. Proto někteří jedinci nemusí pociťovat žádné problémy ani po dlouhé procházce, zatímco jiní mohou mít problémy již po 5 minutách od jejich nasazení. Abyste se ujistili, zda jsou pro vás vhodné, můžete se poradit s odborníkem na ortopedii, který vám poskytne profesionální rady. 

Jak často nosíte crocsy vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články