Přestaňte si dělat starosti s mozoly a vyzkoušejte nevšední způsoby, jak se jich rychle zbavit

Mozoly bývají spíše nevzhledná, než bolestivá záležitost. I když dokážou pořádně potrápit. Vyzkoušejte naše tipy a mozolů se zbavte domácími metodami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mozoly obvykle vznikají opakovaným tlakem na určité místo na pokožce. Na tomto místě rostou další a další vrstvy kůže, dokud se neobjeví tvrdší vyvýšený hrbolek. Vaše tělo to dělá proto, aby chránilo vaši pokožku před poškozením dráždivými látkami nebo poraněním. Mozoly většinou nebolí a nejčastěji se objevují na patách, prstech nebo dlaních. Příčiny mozolů jsou mimo jiné i chození naboso nebo těžká práce rukama.

Ošetření mozolů teplou vodou

Než začnete zkoušet složitější způsoby na odstranění mozolů, vyzkoušejte prvně postiženou část těla 20 minut máčet v teplé vodě. Po osušení ručníkem možná zjistíte, že mozol jednoduše prstem sloupnete. I když to nepůjde hned, po pár dnech používání téhle metody, vás už mozoly trápit nebudou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zkuste použít léčivou náplast na mozoly

Na postiženou oblast lze aplikovat léčivé náplasti na mozoly, které koupíte v jakékoliv lékárně či drogerii. Noste je po dobu uvedenou v příbalovém letáku, pod ponožkami, rukavicemi nebo třeba košilemi stejně nebudou všem na očích. Tyto náplasti chrání váš mozol před znečištěním, a také urychlují hojení.

Potírejte mozoly jablečným octem

Jablečný ocet obsahuje kyseliny, které mohou zjemnit tvrdou kůži na mozolech. Smíchejte dohromady vodu a jablečný ocet v poměru 4:1. Asi 20 minut váš mozol tímto roztokem potírejte. Buďte trpěliví a nesnažte se kůži strhnout hned, to by spíš vedlo k infekci než k vyléčení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyzkoušejte ricinový olej

Ricinový olej má určité vlastnosti, které z něj dělají přírodní mast na pokožku. A to je velice užitečné, pokud se právě trápíte s mozolem. Můžete ho totiž ricinovým olejem potřít a během chvilky se postižená oblast zklidní.

Opatrně použijte smirkový papír

Zní to trochu drasticky, ale na odstranění mozolů lze použít i brusný papír. Samozřejmě jen velmi jemně a opatrně. Chcete-li dosáhnout těch nejlepších výsledků, použijte vždy brusný papír v kombinaci s tekutinou. Nejlepší totiž je namočit si mozol předtím, než začnete používat brusný papír. Nikdy si pokožku tímto papírem nedřete až do krve.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy navštívit lékaře

Mozoly obvykle nepotřebují profesionální péči od lékaře. Zásadně ale nepoužívejte břitvu, jehlu nebo nůž, abyste se mozol pokusili propíchnout nebo odříznout od pokožky. To by vám totiž zcela jistě způsobilo potíže, při nejhorším infekci. Pokud váš mozol začne krvácet, měnit barvu nebo hnisat, měli byste určitě lékařskou pomoc vyhledat. Lékař vás zřejmě pošle na kožní, a tam už si s vaším problémem poradí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Robin Dostál

Zobrazit další články