Naše babičky ho měly vždy v lékárničce: Lepší lék jen tak nenajdete

Tento lék měl kdysi doma každý. Hojí popáleniny, léčí chřipku, nachlazení a pomůže vám i od bolesti kloubů. Nesmí se však užívat vnitřně, při požití je totiž toxický.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Kafr se získává buď z kafrovníku nebo jej lze vyrobit i synteticky. Ačkoli se používá v mnoha průmyslových odvětvích, včetně kosmetického, je známý zejména pro své léčivé vlastnosti. V minulosti byl neoddělitelnou součástí téměř každé lékárničky. Jeho přímé požití není bezpečné, proto se nejčastěji používá ve formě mastí a olejů. 

Při jakých onemocněních byste měli sáhnout po kafru

Kafr se používá především při nachlazení, proti kašli a při bolestech, zejména kloubů. Díky své schopnosti rozšiřovat cévy má kafr hřejivý účinek. Je účinný proti svědění, pomůže vám tedy při štípnutí hmyzem. Používá se také při akné a mnoha dalších potížích, jako například:

Hojení popálenin

Kafrové balzámy a krémy lze použít k hojení popálenin. Studie na zvířatech provedená v roce 2018  zjistila, že mast obsahující kafr, sezamový olej a med zkrátila dobu hojení popálenin druhého stupně.

Léčba artritidy

Kafrové produkty mohou být účinné při zmírňování bolesti, zánětu a otoku způsobených artritidou. Podle vědeckých studií má kafr protizánětlivé účinky které mohou s léčbou artritidy pomoci

iZdroj fotografie: Freepik

Léčí plíseň nehtů na nohou

Díky antimykotickým vlastnostem jsou kafrové masti prospěšné při léčbě plísně nehtů na nohou, což potvrdil i výzkum z roku 2011.

Další možné použití

Kafr může pomoci i s dalšími obtížemi, ačkoli tyto výhody dosud nebyly vědecky potvrzené, resp. potvrzené sice byly, ale jen ve velmi malých studiích. Jedná se například o:

  • vypadávání vlasů
  • bradavice
  • bolesti uší
  • opary
  • hemeroidy
  • příznaky srdečních onemocnění a špatný krevní oběh
  • nadýmání
  • úzkosti a deprese
  • svalové křeče
  • nízké libido
iZdroj fotografie: Piqsels

Kdo by se měl kafru vyhnout

Kafr má silný specifický zápach a snadno se vstřebává kůží. I když se v současné době vyrábí častěji z terpentýnu než z kafrovníku, jeho použití je bezpečné, pokud jej používáte v rozumném množství a pouze zevně. Nikdy jej neužívejte vnitřně ani jej neaplikujte na porušenou kůži, protože může být toxický. V některých případech může vyvolat nežádoucí účinky. Vyhnout by se mu měly těhotné a kojící ženy, lidé s onemocněním jater a epilepsií či astmatem.

Kafr v žádném případě nepodávejte malým dětem

Vyvarujte se také použití kafru u dětí mladších dvou let. Kafr skladujte tak, aby se k němu malé děti nedostaly. Bylo totiž prokázáno, že požití kafru je pro batolata smrtelné, a to dokonce i v malých dávkách. U větších dětí může způsobit záchvaty. Vnitřní požití kafru může být nebezpečné i pro dospělého člověka. 

Kafr může způsobit vážné vedlejší účinky a dokonce i smrt. Příznaky otravy kafrem se objeví do 5 až 90 minut po požití. Mezi příznaky patří pálení v ústech a v krku, nevolnost a zvracení. Při náhodném požití kafru tedy okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Jaké jsou vaše zkušenosti s kafrem?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články