Jak rychle ulevit od bolesti a otoku kolene: Staré a osvědčené recepty našich babiček

Vyzkoušejte staré a osvědčené recepty na zmírnění otoků a bolestí kloubů. Pokud vše potřebné už nemáte ve spíži, snadno suroviny seženete.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bolesti kloubů jsou nejčastěji důsledkem zranění nebo přetížení, mohou však signalizovat různé zdravotní problémy. Je proto více než vhodné zjistit příčinu bolesti a řešit hlavně ji. V případě, že je bolest způsobena například zraněním, postačí klid a některý z níže uvedených receptů. Ty můžete využít samozřejmě i v případě, že je příčina bolesti závažnější, léčíte ji, ale potřebujete od bolesti ulevit a nechcete neustále polykat léky.

Jak rychle zmírnit bolest a otok kolena

Existuje velké množství starých, ale osvědčených metod, které se dříve ke zmírnění otoků a bolesti kloubů hojně používaly. Některé z nich pravděpodobně znáte, jiné pro vás mohou být novinkou. Výhodou všech však je, že ingredience na jejich přípravu buď máte doma nebo jsou velmi snadno dostupné.

Sůl, kurkuma a citronová šťáva

Vezměte si po jedné čajové lžičce hrubé soli, kurkumy a citronové šťávy. Smíchejte je dohromady. Směs naneste na bolavé místo před spaním, překryjte gázou, obalte potravinářskou fólií a zafixujte šátkem, obvazem, nebo třeba ustřiženou ponožkou. 

Zelí

Od bolesti kolen vám uleví i obyčejný zelný list. Někteří lidé používají zelné listy i vcelku, ale dobré je, když list rozdrtíte paličkou na maso, uvolní se šťáva z listu a obklad je účinnější. Přiložte list na koleno, kotník, loket nebo jiný kloub a zabalte do fólie, poté zafixujte obvazem. I tento obklad je nejlepší udělat před spaním a nechat ho působit přes noc.

iZdroj fotografie: Piqsels

Brambory a vodka

Brambory nastrouhejte nahrubo a smíchejte je s malým množstvím vodky, případne jiného alkoholu. Směs rozetřete tak, aby pokryla celý bolavý kloub, omotejte obvazem a nechte působit. V případě potřeby postup opakujte.

Medovo-hořčičný obklad

Zahřejte polévkovou lžíci medu ve vodní lázni, přidejte vrchovatou lžíci hořčičného prášku, 1 lžičku soli a 2 lžičky sody. Směs nevařte ani nezahřívejte na příliš vysokou teplotu, abyste nezničili účinné látky v medu. Poté vše rozmixujte na hladkou pastu, tu naneste na bolestivý klub a stejně jako v předchozích případech obalte potravinářskou fólií a zafixujte. 

Obklad nechte působit alespoň dvě hodiny, můžete jej nechat působit i přes noc. Ráno místo opláchněte teplou vodou. Zábal je na jedno použití a měl by být použit okamžitě, neměl by se skladovat a používat jako studený obklad. Pokaždé si musíte udělat nový.  

Jaké obklady se nejvíce osvědčily vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články