Otoků a pocitu těžkých nohou vás okamžitě zbaví masáž horkou a střídavě studenou vodou

Během dne dostává tělo zabrat. Často nejvíce trpí nohy, které musejí být aktivní řadu hodin. Není divu, když je má večer člověk oteklé jako konve a bolí ho od chodidel až po kyčle.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nedostatek pohybu či naopak přetěžování dolních končetin dlouhým stáním a nadbytečné kilogramy k tomu mohou být na vině vzniku otoků na nohách. Ty se objevují také v důsledku chronické žilní nedostatečnosti a srdečního selhání. V každém případě je vhodné se pídit po příčině. Lékařka Erin Donnely Michos, MD se zaměřuje na kardiovaskulární zdraví a preventivní kardiologii. Zdůrazňuje zásadní roli prevence a dodržování zdravého životního stylu v předcházení nemocí srdce.

Proč vznikají otoky na nohách

Budete-li dlouho stát, nohy se nebudou tolik prokrvovat a bude se v nich hromadit krev. Ta způsobuje mravenčení, otoky a bolesti. Nohy ale mohou otéct i z důvodu křečových žil, nadváhy, obezity. Otylí lidé totiž v sobě zadržují vodu, navíc se nevyznačují žádnou velkou láskou ke sportu. Nohy mohou otékat i v těhotenství, a to v důsledku fyziologických změn na těle. Víte ale také, že oteklé nohy může způsobit i nevhodné oblečení? Týká se to zejména pevných gumiček na ponožkách a příliš těsného oděvu nebo bot.

Co pomáhá na nepříjemné otoky nohou?

Určitě jste si někdy všimli, že šerif ve westernu si dává často nohy na stůl. Možná ho také trápily bolesti nohou. V každém případě je to jedna z metod, jak otokům předcházet, případně je zmírnit. Určitě stojí za to do svého denního režimu zařadit fyzickou aktivitu, začít můžete třeba ihned obyčejnými procházkami. Ty totiž také nohy dobře prokrví.

iZdroj fotografie: Pixabay
Boty na vysokém podpatku k otokům nohou mohou přispět

Příjemná vodní masáž

Na otoky pomáhá sprchování střídavě teplou a studenou vodou, protože střídavá sprcha pomůže rozproudit krev v nohách. Naproti tomu horké koupele a sauna příliš vhodné nejsou. Úlevu přinášejí i adjustační ponožky, které se mohou nosit i preventivně v době, kdy člověk na oteklé nohy zrovna netrpí.

Jak si vy ulevujete od oteklých nohou?

Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články