Za únavu může i to, co máte na talíři. Uznávaná výživová poradkyně radí, které potraviny doslova „vycucávají“ energii

Na vaší únavě či ospalosti se může podílet několik faktorů. Velkou roli může hrát i vaše strava. Dejte si proto pozor na těchto 6 potravin, které vám ubírají energii.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Pokud sníte něco velmi tučného, dáte si bohatý sváteční oběd či jiné velké jídlo, ospalost a únava vás nejspíše nepřekvapí. Expertka na výživu Samantha Cassetty, MS, RD ovšem varuje i před relativně malým množstvím běžných potravin, které mohou úroveň vaší energie podstatně snižovat. A to obzvlášť tehdy, pokud si je dopřáváte pravidelně. Podívejme se, které to jsou.

1) Kolové nápoje

I přes obsah kofeinu vám mohou tyto nápoje energii spíše ubírat než přidávat. Je to způsobeno velkým množstvím cukru, který obsahují. Rychle vám zvednou hladinu cukru v krvi, která následně zase rychle klesne. Vědci, kteří zkoumali 31 studií zabývajících se vlivem sladkých potravin a nápojů na hladinu energie, zjistili, že lidé se krátce po konzumaci sladké látky cítí více unavení. 

Sladké potraviny navíc podporují záněty, které mohou také přispívat k poklesu energie. Pokud pijete limonády, zvažte postupné snižování spotřeby a každý den si jich dávejte méně a méně. Nejlepším způsobem hydratace je voda, ale vhodným mezikrokem může být dietní kola nebo kola bez cukru.

2) Mražená dietní jídla

Mnoho mražených hlavních jídel má kalorický ekvivalent svačiny. Navíc těch několik málo kalorií, které mražené pokrmy mají, obvykle pochází ze silně zpracovaných škrobů, jako je bílá rýže a bramborová kaše, nemluvě o sladkých omáčkách s vysokým obsahem sodíku. 

Tato jídla také neobsahují dostatečné porce zeleniny a ovoce a dalších plnohodnotných potravin. Takové složení ingrediencí znamená, že tato jídla jsou receptem na nízkou hladinu energie. Neplatí to samozřejmě pro všechna mražená jídla, ale je potřeba číst složení a případně mražené jídlo doplnit například o semínka a zeleninu.

3) Hamburgery z rychlého občerstvení

Existuje řada důvodů, proč se po typickém hamburgeru z rychlého občerstvení můžete cítit méně energičtí. Zaprvé, hamburger, houska a koření obsahují velké množství soli, nasycených tuků, rafinovaných obilovin a přidaných cukrů. Nadměrné množství soli může podporovat zadržování tekutin a zvyšovat pocit únavy.

A konečně, hamburger pravděpodobně nejíte jako samostatné jídlo. Ve většině případů k němu dostanete hranolky a možná i sladký nápoj. Tato kombinace má vysoký obsah tuku a kalorií a těžké jídlo je náročné na trávení, což má za následek pocit větší únavy po jídle.

iZdroj fotografie: Freepik

4) Bílé pečivo

Rafinované obiloviny mohou přispívat k nízké hladině energie tím, že způsobují prudký nárůst hladiny cukru v krvi podobně jako při konzumaci cukru. Když se hladina cukru v krvi propadne, vaše energie se propadne též. Nemusíte se bílému pečivu (ani sacharidům) vyhýbat, ale pro lepší energii a celkové zdraví je vhodnější vybírat celozrnné varianty, například celozrnný chléb.

5) Mražený jogurt

Průměrný kopeček mraženého jogurtu obsahuje 32 gramů přidaného cukru, což je více, než je maximální doporučené množství pro ženy na den. To je přibližně o lžičku cukru více než v průměrném kopečku zmrzliny. Tolik cukru vám zaručeně ubere energii. Většinou by se ženy měly snažit nepřekročit 25 gramů přidaného cukru denně; pro muže je maximální množství 36 gramů denně.

6) Slazené cereálie

Sladké cereálie patří mezi hlavní zdroje přidaných cukrů v naší stravě. V jedné porci jsou zhruba tři čajové lžičky cukru, tedy polovina denní doporučené dávky pro ženy.  Navíc se mnoho cereálií vyrábí z rafinovaných obilovin, které mohou zhoršovat energetickou hladinu. Pokud tedy začínáte den sladkými cereáliemi, vaše snídaně pracuje proti vám. Zkuste smíchat sladké cereálie s neslazenou celozrnnou variantou a postupně množství sladkých cereálií snižujte.

Které další potraviny vám ubírají energii?

Zdroj: Today

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články