Ustupující dásně mohou skončit ztrátou zubů. Pomůže zelený čaj a aloe vera

Ustupování dásní patří mezi onemocnění dásní. Nejčastěji k němu vede špatná péče o ústní dutinu, ale může jej způsobit infekce nebo hormonální změny. Roli hrají i rodinné dispozice.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ustupování dásní znamená, že se dásně odtahují od povrchu zubu a odhalují jeho kořeny. Toto onemocnění dásní je důsledek špatného zdraví ústní dutiny a podle doktorky Christine Frank může vést až ke ztrátě zubů. Existují různé způsoby léčby, které se odvíjejí od závažnosti problému. Pokud je váš problém teprve v počátcích, můžete zkusit přírodní léčbu. Pokud ale neuvidíte brzy zlepšení, návštěva odborníka vás nemine.

Jak poznáte ustupující dásně?

Jako první příznak na ustupující dásně vás upozorní velmi citlivé zuby. Už to by měl být první popud, abyste své dásně zkontrolovali. Pokud vaše dásně skutečně ustupují, budou se vám postižené zuby zdát větší než dříve. Dalším příznakem je časté krvácení dásní, uvolněné zuby a v poslední fázi také bolest zubů.

Domácí léčebné metody proti ustupování dásní

Jako první budete chtít jistě vyzkoušet domácí lidové rady. K zubaři nechodí nikdo rád, to je pochopitelné. Pokud se ale domácí léčba nedočká brzké příznivé odpovědi, pak návštěvu odborníka neodkládejte.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje velké množství antioxidantů, které mohou posílit spojení mezi dásněmi a zuby. Navíc má protizánětlivé vlastnosti, takže zmírní otoky dásní a poradí si s dalšími zánětlivými onemocněními v dutině ústní. K tomu vám postačí, když ráno vypijete 1 šálek zeleného čaje.

Gel z aloe vera

Aloe vera má antibakteriální vlastnosti a pomáhá buňkám v regeneraci. Při problémech s dásněmi můžete použít gel z aloe vera místo pasty na čištění zubů. Nezapomeňte si čistit zuby 3-5 minut a důkladně si vypláchnout ústa. Gel z aloe vera ale můžete použít také jako ústní vodu. Stačí, když si trochu gelu rozpustíte ve vodě a po vyčištění zubů použijete tak, jak jste zvyklí s vaší běžnou ústní vodou.

Detail ženy čistící si zuby iZdroj fotografie: Freepik

Citronový olej a zdraví dásní

Citron desinfikuje a působí proti bakteriím. Navíc může podpořit růst dásní a eliminovat zápach z úst. Dejte ale pozor, příliš mnoho citronů a příliš časté používání může zničit sklovinu na zubech. Proto citronový olej nepoužívejte každý den, ale jen jednou týdně.

Pro výrobu citronového oleje budete potřebovat:

  •  ¼ až ½ šálku olivového oleje
  • a  ½ až 1 čerstvě vymačkané citronové šťávy.

Postup:

  1. Olivový olej nalijte do sklenice.
  2. Přidejte citronovou šťávu.
  3. Sklenici zakryjte a dobře protřepejte.
  4. Nechte několik týdnů odstát, ale každý den sklenici protřepejte.
  5. Po třech až čtyřech týdnech můžete začít olej používat.

Aplikace a dávkování:

Malé množství citronového oleje naneste na prsty a několik minut masírujte dásně. Provádějte jednou, maximálně dvakrát týdně.

Prevence ustupování dásní

Nejlepší pro včasné odhalení ustupování dásní ještě před tím, než se objeví první příznaky, jsou pravidelné návštěvy zubního lékaře. Dále je důležité pečovat o svá ústa a nechat si jednou za dva roky odstranit zubní kámen, který může přispívat k onemocnění dásní včetně jejich ustupování. Čistěte si zuby s citem, abyste je nerozdírali. Zjistěte, zda si nečistíte zuby příliš hrubě. Jemné tahy, kruhové pohyby, vhodná zubní pasta a kartáček s malou hlavou a měkkými štětinami jsou základ správné techniky čištění citlivých zubů.

Jak řešíte problémy s krvácejícími a ustupujícími dásněmi vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články