Jak rozpoznat infarkt měsíc předtím, než k němu dojde? Tyto plíživé příznaky rozhodně nepodceňujte

Svíravý pocit na hrudi, intenzivní bolest, panika a strach o život. To je typický infarkt. Někdy se ale nadcházející akutní srdeční příhoda ohlašuje předem. A to i několik týdnů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Akutní infarkt, nazývaný také infarkt myokardu, je jednou z forem ischemické choroby srdeční. Infarkt, společně s dalšími srdečně-cévními onemocněními jsou v Česku bohužel stále velmi časté. Ze všech úmrtí je asi polovina způsobena právě kardiovaskulárními onemocněními. Nejčastějším varovným příznakem je bolest na hrudi, ale jak vysvětluje internistka Dr. Megan Soliman, infarkt se může ohlásit například i dušností či nevolností, v některých případech i dříve, než dojde k úplné blokaci srdeční tepny.

Příčiny infarktu

Hlavní příčinou infarktu je ischemická choroba srdeční. Při ní se v tepnách, které zásobují srdce krví, hromadí plak. Obecně se hromadění plaku v tepnách nazývá také ateroskleróza. Existují dva hlavní typy srdečního infarktu:

  • Infarkt I. typu: Dojde k uvolnění plaku na vnitřní stěně tepny, a tím se do krevního oběhu uvolní nahromaděný cholesterol a další látky. Ty následně vytvoří krevní sraženinu a ucpou tepnu.
  • Infarktu II. typu: Srdce není dostatečně okysličováno, nicméně k úplnému ucpání tepny nedošlo.

Mezi další příčiny srdečních infarktů patří např:

  • roztržení cévy
  • křeče krevních cév
  • nesprávné užívání léků
  • hypoxie, nedostatek kyslíku v krvi
iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejčastější typické příznaky

Nejčastějším příznakem infarktu je silná bolest vystřelující do hrudníku, paže či zad, dále nevolnost či zvracení, studený pot, úzkost, závrať nebo i mdloby a ztížené dýchání. Příznaky mohou být velmi silné, u jiných osob však i velmi mírné či dokonce žádné. 

Dlouhodobé varovné příznaky blížícího se infarktu

Kromě výše zmíněných typických náhlých příznaků se mohou objevit ještě další varovné známky toho, že k infarktu může dojít. Mohou se u vás projevit i měsíc předtím, než k infarktu jako takovému skutečně dojde. Patří mezi ně obzvláště:

Únava

Když se tepny zužují, vaše srdce začne přijímat mnohem méně krve (a tedy i kyslíku), než tomu bylo dříve. To komplikuje práci oběhového systému. A prvním znakem těchto problémů je neustálá ospalost a pocit naprosté únavy či vyčerpání.

Ztížené dýchání

Pokud vaše srdce nedostává dostatek krve, znamená to, že ani plíce jí nemají dostatek a stejně jako srdce nejsou řádně okysličené. Tyto dva orgány jsou na sobě vysoce závislé. Jedno nemůže normálně fungovat bez druhého. Pokud tedy máte často problémy s dýcháním, je lepší  se co nejdříve poradit s lékařem.

Slabost

Pokud cítíte slabost v celém těle, znamená to, že vaše svaly nedostávají správné množství kyslíku a živin. Takže pokud se cítíte slabí a malátní bez zjevného důvodu, je to s nejvyšší pravděpodobností alarmující známkou problémů s kardiovaskulárním systémem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Závratě a studený pot

Nedostatek průtoku krve do mozku je život ohrožující. Pokud se vám zdá, že vaše tělo je často pokryto lepkavým studeným potem, a navíc pociťujete závratě, není radno tyto příznaky ignorovat.

Tlak na hrudi

Pokud máte pocit nadměrného tlaku na hrudi, může to být také příznakem blížícího se infarktu. Tyto nepříjemné pocity se budou pravděpodobně často vracet, a to se stále vyšší intenzitou.

Nekončící chřipka

Pokud máte pravidelně příznaky jako při chřipce, které navíc přicházejí z ničeho nic, může to také poukazovat na blížící se infarkt. Mnoho lidí, kteří infarkt prodělali, popisují, že několik dní před ním zažili nevysvětlitelné záchvaty stavů podobným nachlazení a chřipce. 

Pokud znáte někoho, kdo infarkt prodělal, jaké byly jeho příznaky?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články