Kouření, nezdravý životní styl, nedostatek pohybu a špatná životospráva. To všechno může vést k potížím, které trápí stále více Čechů – ucpaným tepnám.
S prodlužující se dobou dožití se objevují zdravotní potíže, které lidstvo ještě před několika stoletími prakticky neznalo. Do této kategorie patří také ucpávání tepen neboli arterioskleróza. Ta s věkem postihne každého. Ukládání cholesterolu, polysacharidů nebo vápníku na vnitřní stěně tepen je totiž přirozeným projevem stárnutí. Ale i arterioskleróze je možné předcházet a ucpané tepny můžete pročišťovat.
Ucpané tepny v české populaci
Český životní styl bohužel nepatří k těm nejzdravějším. A projevuje se to i na stavu kardiovaskulárního systému české populace. Mezi rizikové faktory patří zejména kouření – a spotřeba tabákových výrobků je v České republice nadprůměrná. Také hypertenze a diabetes druhého typu jsou u nás rozšířenější než v jiných evropských zemích. Je to způsobeno i skutečností, že namísto kvalitních tuků, jako jsou olivový či kokosový olej nebo rybí tuk, preferujeme ty méně kvalitní.
Výsledkem je pak častá incidence onemocnění, na jejich rozvoji se arterioskleróza podílí – například infarkt myokardu, cévní mozková příhoda nebo různé formy krevních sraženin. V kontextu aktuální pandemie se pak prokázalo, že lidé s diagnostikovanou arteriosklerózou mívají horší průběh onemocnění covid-19 než jejich vrstevníci s tepnami v dobré kondici. Arteriosklerózu proto není radno podceňovat.
Léčba arteriosklerózy
Pacienti, u nichž je arterioskleróza diagnostikována, musí změnit stravovací návyky. Lékař či nutriční terapeut dotyčným připraví jídelníček na míru, jehož cílem je snížení cholesterolu v krvi. A pokud patří mezi aktivní kuřáky, měli by se svého zlozvyku úplně vzdát. A to přesto, že jednou z účinných látek, které se při arterioskleróze běžně předepisují, je kyselina nikotinová neboli niacin. Ta se totiž svému jménu navzdory nevyskytuje v tabáku, ale v rybím či drůbežím mase, luštěninách či semenech.
Skvělý lék, které se hodí nejen jako prevence, si ovšem můžete připravit i sami doma. Skládá se ze dvou dílů čerstvě vymačkané citronové šťávy, jednoho dílu drceného česneku, jednoho dílu strouhaného zázvoru a jednoho dílu octa. Všechny ingredience smíchejte v kastrolu a za stálého míchání je vařte na mírném plamenu půl hodiny. Hotový přípravek můžete přisladit medem. Uvařený přípravek skladujte v lednici a užívejte jednu lžíci na lačný žaludek každý den po dobu tří týdnů. Pak si dejte týdenní přestávku a cyklus opakujte.