Zbavte se zápachu nohou podomácku. Osvědčené metody zafungují ihned, aniž by vaše nohy vysušily

Kdyby Popelce při nazouvání střevíčku princem zapáchala chodidla, třeba by se jeho vyvolenou nestala a zůstala by na ocet. Problém se zápachem nohou trápí hodně lidí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zápach chodidel se může objevit u lidí s dědičnou metabolickou poruchou, jakou je například isovalerovaná acidurie. Ale člověk nemusí ani trpět touto poruchou, aby od jeho nohou šel nevábný zápach, když si zuje boty. Stačí zanedbat hygienu a potíže jsou na světě. Ovšem ani to nemusí být jediný důvod. Lékař Paul W. Ladenson, MD vysvětluje, co vede k tomuto problému a jak jej lze řešit.

Proč nohy někdy nevoní

V moderní společnosti je běžné chodit v obuvi. Během dne se v nich nohy potí, což je ideální živná půda pro plísně a bakterie. Ty se začnou v takovém prostředí rychle množit, a přitom se živit mrtvými kožními buňkami. To vede ke vzniku nepříjemného zápachu, zvláště patrného, když si člověk boty zuje. Eliminovat tento problém je možné pomocí prostředků, které bývají běžně k dispozici v domácnosti.

Koupel s jedlou sodou

Jedlá soda se v kuchyni používá při přípravě těsta. Lze ji ale využít pro odstranění zápachu nohou, protože funguje jako poměrně dobrý deodorant. Neutralizuje pH, což vede ke snížením množství bakterií a ke zmírnění zápachu nohou.

iZdroj fotografie: Pixabay
Co to pomůže mít krásná chodidla, když zapáchají

Do lavoru nalijete teplou vodu a přidáte na 1 litr vody jednu lžíci jedlé sody. Do roztoku namočíte nohy na dobu 20 minut, a to nejlépe každý večer. Pokud dáte roztok do rozprašovače, je možné jím postříkat i vnitřek bot. Ten je ale pak nutné vysušit.

Koupel s epsomskou solí

Epsomská sůl ve své struktuře obsahuje hořčík, síru a kyslík. Jinak je její označení také síran hořečnatý. Je výborná pro koupele nohou s cílem omezit jejich zápach. Půl šálku epsomské soli rozpustíte v osmi šálcích teplé vody a do roztoku namočíte na půl hodiny nohy.

Koupel s černým čajem

Kupodivu i černý čaj funguje proti nevábné vůni nohou. Obsahuje totiž třísloviny, které účinně odstraňují bakterie. Uvaříte hodně silný černý čaj, a pak do něho namočíte nohy. Pomáhá také vložit čajové sáčky do bot alespoň na jednu hodinu, čímž se zápach z bot sníží.

Co používáte na zápach nohou vy?

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články