Slabost, závrať a těžké dýchání: Když se objeví v noci, může jít o infarkt

Srdeční infarkt je nebezpečné onemocnění, které může mít devastující dopad na váš život. Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, okamžitě si přivolejte pomoc.

příznak srdečních onemocnění i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Srdeční infarkt patří mezi nejčastější příčiny úmrtí po celém světě a, bohužel, v mnoha případech zůstává nerozpoznán do doby, než se začne projevovat závažnými příznaky, jako jsou závratě, bolest na hrudi nebo neschopnost se pořádně nadechnout. Je proto důležité, abyste dokázali rozpoznat jeho prvotní známky a v případě sebemenšího podezření se raději poradili s odborníkem nebo si přivolali záchrannou pomoc. Jak totiž uvádí web Mayoclinic, zachránit vás mohou i vteřiny, tudíž je nezbytné být na pozoru a vědět, kdy konat.  

1) Bolest vystřelující do ramen a zad 

Srdeční infarkt může mít velmi časné příznaky, a pokud zanedbáte jeho léčbu, stává se život ohrožujícím stavem – a to zejména pokud se objeví během noci, kdy si to mnozí nedokáží v polospánku uvědomit. Mezi jeho první známy patří zejména bolesti na hrudi vystřelující až do ramen a zad. Ty mohou být velmi intenzivní a pacienti je často popisují, jako by jim přes hruď přejelo auto. V každém případě je však důležité, abyste si při těchto pocitech co nejrychleji zavolali lékařskou pomoc a byla vám poskytnuta potřebná péče. 

2) Slabost a závratě 

Dalším typickým příznakem srdečního infarktu je podle lékařky Megan Soliman slabost a neustálý pocit únavy. Jedná se o důsledek zužování cév, které následně způsobuje nedostatečné prokrvení buněk a tkání, což vede k neustálé ospalosti a únavě – pacienti v tomto případě často nedokáží reagovat ani na běžné aktivity a mají potřebu si neustále sedat. Problémy s krevním oběhem mohou taktéž způsobit závratě, které jsou odrazem nedostatku krve v mozku, což vede ke značné psychické nestabilitě a velmi nepříjemným pocitům. 

iZdroj fotografie: Freepik
Srdeční infarkt může způsobovat silnou únavu

3) Nachlazení a chřipka 

Mnoho pacientů potvrdilo, že si před propuknutím srdečního infarktu mysleli, že se jedná pouze o příznaky nachlazení či chřipky. Ty nejčastěji zahrnovaly všudypřítomnou bolest v těle, únavu a slabost. Všechny tyto příznaky však mohou být spojeny i s kardiovaskulárními potížemi, a proto není dobré je ignorovat. Zpozornět byste měli také v případě, pokud se zadýcháte i při vykonávání nenáročných pohybů, jako je například chůze do schodů, uklízení domácnosti nebo například vyndávání umytého nádobí z myčky.

4) Těžké dýchání a poruchy trávení 

Dalším typickým příznakem srdečního infarktu je těžké dýchání, které způsobuje neschopnost srdce přenášet krevním oběhem kyslík do potřebných míst, jako jsou právě plíce. Tento příznak je velmi závažný a vyžaduje okamžitý zákrok. Nemoc se však může projevit také poruchami trávení – ty mohou být ovšem také varovným příznakem parazitů v těle, o čemž jsme vás na webu JakZdravě nedávno informovali. Nejčastěji se vás tělo snaží varovat příznaky, jako je zejména pálení žáhy, opakující se bolesti břicha a také reflux kyseliny.

Boření mýtů: „Když na sobě ucítíte příznaky infarktu, začněte kašlat a zachráníte si život“

Přítomnost těchto příznaků souvisí s narušeným trávicím systémem, který může být ovlivněn srdečními problémy, a stejně jako v předchozích případech je nutné co nejdříve si přivolat pomoc. Samozřejmě je nutné poznamenat, že ne každý člověk má stejné příznaky – někdy dokonce pacienti nemusí pociťovat nic do doby, než onemocnění silně ovlivní funkce jejich těla. Zejména ženy mohou mít atypické příznaky, jako je například ostrá bolest v krku, paži nebo zádech. Mezi další obecné příznaky srdečního infarktu patří: 

  • Studený pot: Pozor, že se objevuje zejména během noci, i když máte v místnosti chladno. 
  • Točení hlavy: Pokud máte pocit, že brzy omdlíte nebo ztrácíte schopnost koordinace těla.
  • Nevolnost: Nemusíte mít žádné nutkání jíst, a naopak se vám z potravin dělá špatně. 
  • Náhlá srdeční zástava: V některých případech může být prvním příznakem infarktu. 

Jak se před srdečním infarktem chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články