Bolesti zad, nevolnost a zvracení: I to mohou být příznaky ledvinových kamenů

Ledvinové kameny jsou nepříjemný problém, který může snadno ovlivnit váš každodenní život. Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, může se jednat právě o ně.

i Zdroj fotografie: Kardosl / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoliv jsem ledvinovými kameny nikdy netrpěl, často slýchám, že se jedná o poměrně běžné onemocnění, které může potkat naprosto každého. Obvykle se projevují silnou bolestí spolu s několika dalšími typickými příznaky, jako je nutkavá potřeba jít močit, nevolnost či dokonce také zvracení. A jak říká lékařka Angela M. Bell, v případě jejich rozpoznání byste se měli co nejdříve obrátit na odborníka a konzultovat s ním problém, neboť včasnou léčbou můžete předejít důsledkům a rychle si ulevit. 

Bolest v zádech 

Ledvinové kameny jsou tvrdé shluky minerálů, které se mohou tvořit v ledvinách, pokud je tělo není schopno vyloučit. Jedná se však o velmi nepříjemný problém, který může vést k nepříjemným bolestem, a to zejména v oblasti zad, břicha a boku – lidé, kteří tuto bolest zažili, ji popisují jako bodnutí nožem. Začíná se projevovat tehdy, když se kámen přesune do úzkého močovodu, což způsobí zablokování a aktivaci nervových vláken, která přenášejí signály bolesti do mozku. Nepříjemné pocity mohou být o to silnější, pokud se kameny pohybují. 

Bolest nebo pálení při močení

Jakmile se kámen dostane do přechodu mezi močovodem a močovým měchýřem, mohou pacienti začít pociťovat silnou bolest při močení – ta může být buď ostrá nebo palčivá a lidé si ji často pletou s infekcí močových cest. O tomto bolestivém onemocnění jsme na webu JakZdravě již také psali a skvěle vám s ním dokáže pomoci jedno účinné domácí antibiotikum. V každém případě je však vhodné poradit se o tomto příznaku se svým lékařem a co nejdříve jej vyřešit, abyste si ulevili, jak nejrychleji to bude možné. 

Naléhavá potřeba jít močit 

Dalším typickým příznakem ledvinových kamenů je podle webu Healthline neustálá potřeba chodit na záchod, a to mnohem častěji než je obvyklé. To již značí skutečnost, že se kámen přesunul do spodní části močových cest a tělo si s ním již nedokáže poradit. Může se také stát, že budete mít potřebu chodit více močit během noci, což vás bude budit a narušovat váš spánek. V takovém případě byste se měli co nejrychleji dostavit k lékaři, protože jen tak se vyhnete potenciálním dopadům tohoto problému. 

Žena na WC, záběr na nohy a sundaný spodek od pyžama iZdroj fotografie: Depositphotos
Ledvinové kameny způsobují neustálou potřebu jít močit

Krev v moči

Krev v moči může být dalším příznakem ledvinových kamenů, a pokud se objeví, neměli byste již na nic čekat a co nejrychleji začít s léčbou. Může být totiž též známkou vážnějších onemocnění, včetně rakoviny vaječníků, která, jak jsme psali na našem webu začíná bolestí břicha a častým močením. Barva moči však nemusí být pouze červená, ale také růžová nebo hnědá, neboť cestovala dlouhou dobu močovým systémem. V každém případě je dobré se v případě tohoto příznaku poradit s odborníkem..

Horečka, zimnice a nevolnost 

V neposlední řadě pacienti s ledvinovými kameny také často pociťují horečku a zimnici, které mohou značit již vážné komplikace. Obzvláště pozorní byste měli být, pokud tyto příznaky doplňuje nevolnost či zvracení, které jsou taktéž známkou tohoto problému. Pokud naměříte více než 38 °C, pravděpodobně došlo k rozvoji infekce v těle a váš organismus se nyní snaží vynaložit co nejvíce sil na to, aby ji utlumil. Stejně tak se může v tomto případě objevit třes těla, který nelze nijak zastavit.

Jak se před ledvinovými kameny chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články