Jen jediný list a bylo po všem: Kašel zmizel lusknutím prstů

Pokud vás trápí vytrvalý kašel, nemusíte hned běžet do lékárny. Pomůže vám například med, česnek či citron nebo zázvor. A přes noc nezapomeňte na osvědčený zábal ze zelného listu.

zelí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Zelí není jen výbornou přílohou k pečenému vepřovému či kachně. Jak vysvětluje nutriční specialistka Amy Richter, RD, zelí v sobě skrývá hned několik impozantních přínosů pro lidské zdraví. Podporuje trávení i zdraví srdce a v sychravém počasí oceníte také jeho schopnost léčit kašel. Obrovskou výhodou je, že vám bude stačit i jeden jediný list.

Zelí pomůže se záněty i bolestmi

Pro pravidelné čtenáře JakZdravě jistě není zelí žádnou novinkou. Již jsme psali, že zelí podporuje trávení i imunitu, chrání před záněty i nemocemi srdce. Zelné listy se však používají i zevně. Určitě jste již slyšeli o zelných zábalech. V porodnici mi je doporučovala porodní asistentka při bolestech prsou v počátku kojení, babička je používala na bolavé klouby. Stačilo list rozválet válečkem nebo naklepat paličkou na maso a bolavé místo na několik hodin zabalit. Dnes si podobný princip představíme v souvislosti s kašlem.

Kysané zelí, vitamínová bomba pro vaše tělo za všech okolností. Výživa, která pomůže s trávením i jako prevence proti rakovině

Váleček i paličku však nechte v šuplíku a místo nich si připravte horkou vodu. Zelný list ponořte na 1-2 minuty do vroucí vody, pak ho potřete medem a přiložte na hrudník. Vhodné je dělat tyto zábaly večer a nechat zelný list a med účinkovat přes noc. Při silném kašli použijte zelné listy dva. Jeden přiložte na hrudník a druhý na záda. Tento postup opakujte 3 až 5 nocí za sebou. Pokud nezačne kašel ustupovat, navštivte lékaře, mohou být zapotřebí antibiotika, v opačném případě by měl kašel do 5 dnů zcela zmizet.

Zelí má množství dalších výhod

Kromě lepšího zažívání, silnějšího srdce, odolnější imunity a menšího množství zánětů a bolestí vám může zelí pomoci i s dalšími obtížemi. Je vhodné například při žaludečních vředech, nespavosti či problémech s krevním tlakem. V tomto ohledu je naprosto nepřekonatelné kysané zelí, jak už jsme ostatně na JakZdravě zmiňovali.

červené zelí - listy iZdroj fotografie: Pxhere
Zelné listy mají mnoho zdravotních přínosů

Zelí obsahuje hodně vlákniny, vitamínu K, C a hořčíku, což jsou velmi důležité živiny pro celý organismus. Je také velmi bohaté na  antokyany, což jsou silné antioxidanty. Jak vysvětlují lékaři z ClevelandClinic, to, že zelí obsahuje tolik antioxidantů, je důležité i pro dlouhodobé zdraví. Bojují totiž s chronickými záněty, které mohou v konečném důsledku způsobit vážné kardiovaskulární choroby, rakovinu, revmatoidní artritidu a mnoho dalších onemocnění. Mimo to vám zelí také pomůže s následujícími problémy:

  • Bolesti kloubů a předčasné stárnutí pleti: Je to dáno vitamínem C, který podporuje tvorbu kolagenu, který je pro stav kloubů, vlasů i kůže zásadní.
  • Křehké kosti a problémy se srážlivostí krve: V tomto případě hraje klíčovou úlohu vitamín K. Pouhý jeden šálek zelí poskytuje 85 % doporučené denní dávky tohoto vitamínu.
  • Rakovina: Zelí obsahuje mimo jiné i další rostlinné sloučeniny, jako jsou glukosinoláty. Ty se během trávicího procesu rozkládají na látky, které mohou dle výzkumů pomáhat v boji proti rakovinným buňkám a odstraňovat je z těla.

Obklady ze zelí pomohou kojícím matkám i revmatikům. Ulevují od otoků, zánětu a bolesti

Ani se zelím to není třeba přehánět

Přesto, že zelí obsahuje množství látek a sloučenin, které skýtají nebývalé přínosy pro zdraví, není potřeba jej jíst takříkajíc po kilech. Velké množství zelí totiž může vyvolat průjem, plynatost nebo další žaludeční potíže. Obsahuje také jisté sloučeniny, které mohou negativně ovlivnit působení některých léků, například Warfarinu a dalších léků na ředění krve, nebo způsobit hypotyreózu, tedy snížení činnosti štítné žlázy a potažmo i zpomalení metabolismu.

K čemu dalšímu využíváte zelí vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články