Co nehty prozradí o zdraví: Žlutá barva může signalizovat cukrovku, vlnky zase lupénku nebo artritidu

Nehty mohou být vaší chloubou, pěstěné nehty zdobí ruce mužů i žen. Na nehtech se však mohou objevit nevzhledné skvrny, které v některých případech značí vážnější onemocnění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Občas se můžou na nehtech objevit hrbolky, barevné skvrny nebo se začnou nehty z ničeho nic třepit. Tyto změny mohou poukazovat na problémy s játry, plícemi nebo srdcem. Přestože změny na nehtech provázejí mnoho onemocnění, jsou tyto změny jen zřídka prvním příznakem. Lékařka Alana Biggers, MD, MPH uklidňuje, že mnohé abnormality nehtů jsou neškodné – ne každý, kdo má bílé nehty, má hepatitidu. Pokud vás však vzhled vašich nehtů znepokojuje, navštivte svého lékaře nebo dermatologa.

Světlé nebo bílé nehty

Světlé nehty, známé také jako leukonychie, popisují nehty, které mají částečně nebo zcela bílou barvu. Bílá barva může být důsledkem několika příčin, například úrazu, chudokrevnosti, nedostatků ve stravě, onemocnění srdce nebo ledvin, nebo dokonce otravy. Pokud jsou nehty převážně bílé s tmavými okraji, může to znamenat problémy s játry, například hepatitidu. 

Žluté nehty

Jednou z nejčastějších příčin žlutých nehtů je plísňová infekce. Jak se infekce zhoršuje, nehtové lůžko se může stáhnout a nehty mohou zhrubnout a drolit se. Ve vzácných případech mohou žluté nehty signalizovat těžší onemocnění, například závažné onemocnění štítné žlázy nebo plic, cukrovku a také lupénku.

Prasklé nebo štěpící se nehty

Suché, lámavé nehty, které často praskají nebo se štěpí, jsou spojovány s onemocněním štítné žlázy. Praskání nebo štěpení v kombinaci se žlutavým odstínem je nejpravděpodobněji způsobeno plísňovou infekcí.

iZdroj fotografie: Freepik

Namodralé nehty

Nehty s namodralým odstínem mohou znamenat, že se tělu nedostává potřebné množství kyslíku. To může znamenat problém s plícemi, například rozedmu plic. S namodralými nehty mohou být spojeny i některé srdeční problémy.

Vlnité nehty

Pokud je nehet zvlněný nebo jsou na jeho povrchu viditelné jamky, může to být časný příznak lupénky nebo zánětlivé artritidy. Časté je také zbarvení nehtu, kdy se kůže pod nehtem může zdát červenohnědá. 

Nafouklé okolí nehtu

Chronická paronychie je stav, který způsobuje zánět, zarudnutí, citlivost a otok kožních záhybů a tkání obklopujících nehty. Obvykle je tento stav důsledkem dráždivých látek nebo alergenů, ale může být způsoben i plísní Candida albicans, jinými infekcemi nebo lupénkou. Tento problém lze obvykle léčit lokálními steroidy.

Tmavé linky pod nehtem

Toto zabarvení nehtů se nazývá melanonychie a je způsobeno pigmentem melaninem. Existuje několik možných příčin, včetně rakoviny kůže, infekce nebo zranění. Pokud nedošlo ke zranění, je vhodné se poradit s lékařem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Okousané nehty

Kousání nehtů nemusí být nic jiného než starý zlozvyk, ale v některých případech je to známka přetrvávající úzkosti, které by mohla prospět léčba. Kousání nebo okusování nehtů je také spojováno s obsedantně-kompulzivní poruchou. Pokud nemůžete přestat, stojí za to probrat to s lékařem.

Pokud jste se s některým z těchto problémů setkali, jak jste se potíží zbavili?

Zdroj: WebMD, Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články