Plíce jsou většinou samočistící orgány, ale podpořit jejich zdraví je možné i pomocí určitých změn. Je vhodné odstranit umělé vůně, pomůže i cvičení či správná strava.
Pročištění plic není vhodné jen pro kuřáky, lidi s dýchacími problémy či pro lidi užívající určité inhalační léky. Prospěch přinese úplně každému. Jelikož i vzduch, který dýcháme je velmi často kontaminován mnoha znečišťujícími látkami. Řeč je o pylu, chemikáliích i takzvaném pasivním kouření, které se zachycuje ve vzduchu a dostává se až do plic. Lékařka Meredith Goodwin, MD, FAAFP proto doporučuje vyzkoušet dechové cvičení, aerobní cvičení i změny v jídelníčku.
Pomůže čistička vzduchu i vyčištění větracích otvorů
Pro začátek je nejvhodnější zlepšit kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti. Správným pomocníkem pro zlepšení kvality vzduchu v místnostech může být i čistička vzduchu. Lze zakoupit čističky do jednotlivých místností nebo investovat do čističky pro celou domácnost. Dalším krokem k čistšímu vzduchu je výměna filtrů v domácnosti a také vyčištění všech větracích otvorů. Ty se vyskytují zpravidla v koupelně nebo se také jedná o větrací otvory u klimatizací či topení.
Odstranění umělých pachů i více času venku
Mnoho lidí má ve svém domově osvěžovače vzduchu, vonné svíčky či olejové nebo voskové lampy, které příjemně voní. Bohužel i všechny tyto vychytávky do domácnosti a především vůně, které se v nich využívají, jsou plné škodlivých chemikálií, které mohou podráždit plíce. Dráždivě mohou působit i určité čistící prostředky, ideální volbou jsou čistě přírodní produkty. Nápomocný pro zdravé plíce může být i dostatek čerstvého vzduchu. Dojde totiž k rozšíření tkání v plicích a to je pomáhá udržet ve správném stavu.
Pomohou dechová cvičení i aerobní fyzické aktivity
Zlepšit funkci plic mohou i dechová cvičení. Jedná se například o dýchání se sevřenými ústy či břišní neboli brániční dýchání. Je možné i využití spirometru. Ten se často používá po operacích, kdy pomáhá s procesem zotavení. Můžete vyzkoušet i poklep hrudníku. Jedná se o techniku, která pomáhá odvádět tekutinu z plic. Lehnete si se skloněnou hlavou a lehce si poklepete na záda a budete postupovat seshora dolů. Aerobní cvičení zase zlepšuje kapacitu plic. Mezi další cvičení patří chůze, běh, cyklistika, plavání, tanec, box i míčové sporty.
Zdraví plic může ovlivnit i strava
Pro zdravé plíce je vhodná konzumace potravin bohatých na vitamín D. Může se jednat o lososa, sardinky, vejce a další potraviny. Dále pomohou protizánětlivé potraviny, například zelený čaj, brokolice, kurkuma či hořká čokoláda. K lepšímu dýchání přispěje i eukalyptus, který díky vysokému obsahu mentolu umožňuje otevření průdušek. Dále se k domácí léčbě využívá i kaštanů, které pomáhají s přetížením plic či kořenu lékořice, která zmírňuje podráždění dýchacích cest. Dalším domácím pomocníkem mohou být i bobkové listy.