15 superpotravin – které to jsou a jaké mají účinky

Superpotraviny vynikají obsahem svých živin. Vždy jde o potraviny, jejichž pravidelná konzumace má pozitivní účinky na vaše zdraví. Vybrali jsme 15 potravin, které do této skupiny nepochybně patří.

                   

1. Kustovnice čínská (Goji bobule)

Goji bylo jednou z prvních superpotravin, které se u nás dostalo masové pozornosti. Není proto divu, že ji uvádíme hned na prvním místě. Plody kustovnice jsou bohaté na vitaminy a antioxidanty, podpoří váš imunitní systém a pomohou udržet zdravý zrak.

2. Brusinky

Brusinky doporučujeme zejména v případě, že vás trápí časté záněty močových cest. Brusinky jsou skvělým přírodním pomocníkem v boji proti bakteriím v našem těle. Rychle pomohou nad zánětem zvítězit a v případě, že zánět doprovází úniky moči, umožní vám rychleji odložit inkontinenční pomůcky.

3. Brokolice

Mnohými nenáviděná, jinými vyhledávaná. Brokolice obsahuje obrovské množství vitaminů a minerálů. Právě šetrná příprava na páře, kvůli které někomu brokolice dvakrát nevoní, je z hlediska zachování těchto živin nejlepší volbou.

4. Losos

Divíte se, že mezi superpotraviny řadíme rybu? Losos, ale i další druhy ryb se v našem jídelníčku nacházejí výrazně méně často, než by bylo vhodné. Pomohou snížit hladinu „zlého“ cholesterolu a dodají mnohé cenné vitaminy a minerály, o bílkovinách nemluvě.

5. Ořechy

Ačkoli označení vlašských i dalších ořechů za superpotraviny možná marketingově nefunguje tak dobře (jde o tradiční suroviny, které konzumují lidé odnepaměti), jde o jeden z nejlepších příkladů superpotravin. Ořechy doslova překypují vitaminy a minerály a pro naše srdce a cévy příznivým druhem tuků.

6. Jahody

Chutné sladké jahody – nejlépe ty domácí – miluje každý. Kromě toho, že skvěle chutnají a skvěle vypadají, jsou ale i velice zdravé. Když je tedy jahodová sezóna, nemusíte mít žádné výčitky! Pozor ale na doslazování či přemíru šlehačky.

7. Chia semínka

Také chia semínka si prožila své „virální“ období, kdy tuto superpotravinu musel konzumovat doslova každý. Jde o skvělý způsob, jak konzumovat dostatek vlákniny i zdravých omega-3 mastných kyselin.

8. Naklíčený hrášek

Také naklíčený hráček (ale i další luštěniny a semínka) je typickým příkladem superpotraviny. Obsahuje potřebnou vlákninu, spoustu vitaminů, minerálů a bílkovin.

9. Citrusy

Mandarinky, pomeranče či citrony. Co mají společného? Vysoký obsah vitaminu C. Posilují imunitní systém, pomáhají tělu s detoxikací.

10. Špenát

Špenát je bohatý na vitamin K, vlákninu, kyselinu listovou a mnohé další látky. Skvělou volbou je špenátová polévka, spařený špenát jako příloha nebo čerstvý špenát do salátu.

Dalších 5 superpotravin na závěr

Blahodárné účinky mají také zázvor, avokádo, hřebíček, kurkuma či granátové jablko. Seznam by ale mohl ještě dlouze pokračovat. Vždy ale platí, že nejlepší volbou je vyvážený jídelníček a pravidelné konzumace co možná nejrozmanitějšího spektra potravin. Díky tomu vaše tělo získá ze stravy opravdu vše, co potřebuje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články