Každý velký i malý fotbalista se neobejde bez správného vybavení. Ptáte se, na co si dát pozor při výběru kopaček?
Nejste si jisti, jaké boty na umělý trávník vybrat? V tomto článku odpovíme na otázku, jak vybrat kopačky!
Povrch
- Nejčastější chybou je používání oblíbených kopaček na umělém trávníku. Tato chyba je způsobena neznalostí. Je tedy nejvyšší čas systematizovat základy kopaček.
Kopačky se dělí podle typu podrážky:
FG podrážka – oblíbené „kopačky“. Doporučeno pro hru na přírodním travnatém povrchu za dobrých povětrnostních podmínek. - SG podrážka – neboli „šrouby“ či podle trochu modernějšího názvosloví „mixy“. Tyto boty jsou určeny pro hru na přírodní, rozbředlé nebo silně orosené trávě.
- podrážka na umělý trávník:
- TF – boty s touto podrážkou nejsou nic jiného než známá „podestýlka“. Podešev s krátkými gumovými krytkami. Poskytuje vysoký herní komfort a dobrou přilnavost na hřištích s umělou trávou. Jsou také perfektní na zmrzlé povrchy a velmi suché přírodní povrchy.
- AG – vybavení, jako jsou turfy, určené pro hru na umělých travnatých površích. Boty jsou vybaveny podrážkou s korky podobnou tradičním kopačkám, ale je jich více a jsou o něco kratší.
Pokud jsou boty jako například kopačky mizuno používány na jiném povrchu, než jaký doporučuje výrobce, budeme muset řešit mnoho nepříjemných situací. Za prvé – je to útok na naše zdraví. Při hře vystavujeme naše klouby nerovnoměrnému zatížení. Zatáčky, zrychlení nebo brzdění v kopačkách na umělém povrchu vystavují naše nohy různým druhům mechanických poranění. Komfort hry je znatelně menší. A nakonec to nejméně důležité – takové boty nepodléhají reklamaci, protože byly použity v rozporu s doporučeními.
Jak vybrat kopačky?
Je jedno, zda vybíráte kopačky adidas nebo jiné. Suma sumárum, výběr bot by se měl v první řadě odvíjet od povrchu, na kterém budeme fotbal nejčastěji hrát. Pokud například trénujeme na umělém povrchu, ale hrajeme na přírodním povrchu, bude rozumné pořídit si dva páry bot – jedny s podrážkou TF nebo AG a druhé s podrážkou FG. Na vrtkavé počasí nelze zapomenout – zde přijdou na pomoc boty s podrážkou SG, tedy šrouby.
Na fotbalovém trhu existují dva typy svršků: ty vyrobené z přírodní kůže a vyrobené ze syntetických materiálů Diskuse o tom, který materiál je lepší, je stejně obsáhlá jako pokus vyřešit hádanku „co bylo dřív, slepice nebo vejce?“. Správně vybrané kopačky nike přinesou nohám úlevu.