Jak se starat o svůj stav? X příkladů činností

Zdraví člověka je jedním z nejdůležitějších aspektů kvalitního života a výrazně ovlivňuje spokojenost a náladu.

                   

Péče o zdraví by tak měla být klíčovým zájmem každého z nás, což primárně znamená realizovat takové činnosti, které jej budou podporovat, a vyhýbat se těm s negativním vlivem na celkový stav (ať už fyzický nebo psychický). Chcete-li začít žít zdravěji, je vhodné se zaměřit na 5 hlavních oblastí, které vám pomohou dosáhnout optimálního stavu.

Jakých 5 činností vám pomůže zdravěji žít

Z obecného hlediska závisí zdravotní stav člověka především na tom, jak přistupuje ke všem aktivitám během dne i noci. Nedílnou složkou zdravého životního stylu je tak vhodné stravování, ale také například oblékání, dostatečný odpočinek apod. Jelikož všechny faktory působí na zdraví v synergii, neměly byste žádnou z oblastí života podceňovat nebo zanedbávat, velmi důležité je tak hledání rovnováhy ve všem, co děláte a maximální eliminace činností s negativním dopadem. A co byste tedy měli správně dělat?

Zaměřte se na zdravou stravu

Potraviny a nápoje, které denně konzumujeme, přináší našemu tělu energii ve specifické formě. Strava bohatá na vitamíny a minerály, s dostatkem vlákniny a dalších potřebných látek, tedy strava, která je pestrá, dodává tělu řadu zdrojů, jež jsou následně využívány prakticky všemi orgány včetně srdce, nervové soustavy a mozku. Nedostatek některých typových surovin se může projevit zhoršením funkce těchto orgánů a způsobit nejen fyzické, ale také psychické potíže (úzkosti, deprese). Chcete-li tedy zlepšit Váš zdravotní stav, zaměřte se v prvním kroku na to, co jíte.

Vyhýbejte se nezdravým potravinám, nápojům a jiným látkám

Vedle zavádění zdravého stravování je při snaze o zlepšení tělesného stavu a zdraví vhodné postupně odbourávat nežádoucí návyky, mezi které patří především jednotvárná nebo přímo nezdravá strava, konzumace alkoholu, kouření nebo nadměrné užívání jiných nežádoucích látek (mezi tyto patří například i vysoká míra konzumace cukru). Jednoduše řečeno, vše, co do Vašeho těla dostáváte, ho nějakým způsobem ovlivňuje. Snažte se, aby se jednalo pouze o látky zdravé a žádoucí.

i

Dopřejte si odpovídající spánkovou hygienu, relaxujte

Máte-li náročné zaměstnání nebo starosti v rodinné či vztahové rodině, je dobré se při snaze o zlepšení Vašeho zdravotního stavu orientovat také na to, abyste si zajistili dostatek klidu a odpočinku, jež odbourávají stres. Výrazně doporučováno je dodržování spánkové hygieny, tedy rutiny, která zajistí, že si váš organismus během noci odpočine tak, jak budete potřebovat.

Věnujte se sportovním aktivitám

Zejména v případě, že máte sedavé zaměstnání, měli byste se ve volném čase věnovat nějakým sportovním aktivitám. Pokud nefandíte klasickému běhu nebo cvičení v posilovně, výbornou aktivitou je pěší turistika. Tu je možné provozovat jak v letních, tak v zimních měsících, je však žádoucí se na ni odpovídajícím způsobem vybavit (odpovídající bezpečnost Vám zajistí odolné pánské trekové boty vysoké, případně jiná odolná obuv v pevném provedení – inspirací vám mohou být vysokohorské boty na sportano.cz).

Noste vhodné oblečení a obuv

Ačkoliv se to může zdát jako zanedbatelné, Vaše zdraví výrazně ovlivňuje také způsob, jakým se oblékáte. Zejména v zimních měsících je klíčová optimální tepelná pohoda – přílišné vytavení chladnému počasí může vést k zánětům. Obdobně v letních měsících je potřeba dbát na správnou ochranu proti slunečnímu záření či působení hmyzu apod. Stejně tak díky bezpečné obuvi předejdete řadě úrazů, a to nejen při túrách, ale i běžných procházkách v náročnějším terénu nebo při ledovce. Pohodlná a pevná obuv navíc pozitivně ovlivňuje držení těla a je prevencí problémů s páteří. Pokud hledáte vhodnou obuv, zkuste se podívat na https://sportano.sk/topanky-salomon/panska-obuv-salomon.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články