Jak se vyrovnat se životem se stomií

Začátek života se stomií není snadný. Mít na břiše neustále přilepený pytlík je obrovská změna.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I přesto někteří lidé tvrdí, že dnes by neměnili, protože právě vyvedení stomie je zbavilo nepříjemných komplikací onemocnění střeva, jako jsou úporné bolesti nebo opakované návštěvy WC třeba i třicetkrát denně.

Asi nikdo nejde na stomickou operaci s radostí, ale pokud se dlouho odkládá, trpí nejen kvalita života, ale může dojít i ke zhoršení zdravotního stavu. V případě onkologických onemocnění často odklad ani nebývá možný.

O střevních vývodech panuje mnoho mýtů. Většina z nich už dávno neplatí. Pocházejí z doby, kdy se na náš trh nedodávaly kvalitní stomické sáčky, podložky a stomické příslušenství (pomůcky pro péči o kůži v okolí stomie).

Dnešní stomické pomůcky umožňují bezproblémový návrat do života, samozřejmě pokud to umožňuje zdravotní stav. Člověka s vývodem, který se vyléčil z původního onemocnění, nenazýváme pacient, ale stomik. Stomik, se může vrátit do práce, žít společenským i milostným životem, plavat nebo jinak sportovat.

Základní zaškolení po operaci provede stomická sestra. Vysvětlí, co ho čeká, jak má pečovat o sebe i o stomii, co si může s vývodem dovolit a jak se má stravovat. Společně s novopečeným stomikem vybere vhodné pomůcky a provede zaškolení ohledně jejich používání a péče o stomii a peristomální kůži. V neposlední řadě představí úhradové limity stomických pomůcek.

K návratu do běžného života mohou pomoci také dobrovolníci pacientských organizací, zkušení stomici, kteří se sami museli vyrovnávat se svým zdravotním stavem a novou životní situací.

Poradenství také poskytují někteří výrobci stomických pomůcek. Dánská společnost Coloplast, která je největším výrobcem na světě i největším dodavatelem do Česka, provozuje bezplatnou telefonickou linku péče 800 100 416, kde vyškolené zdravotní sestry poradí se vším, co se týká života se stomií, a v případě potřeby odkážou na jiné vhodné odborníky. V případě nedostatku stomických pomůcek před preskripcí, můžou zaslat výpomoc nebo poskytnout vzorky nových stomických pomůcek.

Coloplast nabízí pomůcky prémiové stomické pomůcky řady SenSura® Mio. Vzhledem k širokému výběru podložek a druhů sáčků jsou vhodné pro všechny stomiky bez ohledu na typ stomie nebo tvar břicha. Kromě sáčků a podložek vyrábí také stomické příslušenství. Příslušenství značky Brava® slouží k péči o peristomální kůži (kůži v okolí stomie), ochraně před nebo k boji se zápachem.

Všechny stomické pomůcky i stomické příslušenství dodávané firmou Coloplast jsou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami.

Pomůcky řady SenSura® Mio a stomické příslušenství Brava® jsou zdravotnické prostředky. Před použitím se poraďte s odborníkem, čtěte pečlivě návod kpoužití a informace o bezpečném používání.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články