Neurolog vám bude ordinovat i pohyb a relaxaci

S bolestí hlavy se setkává v průběhu života téměř každý člověk. I proto máme tendenci tento nepříjemný stav často podceňovat, vzít si léky a počkat, až odezní. To není dobrý přístup, protože bolest hlavy může signalizovat banální problém, ale i velmi závažné onemocnění.

                   

Neurologové se ve svým ambulancích setkávají s bolestí hlavy u pacientů velice často. Dalo by se říci, že je to téměř nejčastější problém, se kterým se k nim nemocní po základním vyšetření u praktického lékaře dostanou.

Zamyslete se nad životním stylem

V naprosté většině obtíží je na vině stres, dehydratace, nadmíra alkoholu, špatné stravování, únava, nedostatek spánku a špatné držení těla. To, jak se cítíme, hýbeme, sedíme, zvedáme věci, přispívá buď k lepší kondici a pohodě, ale spíš k napětí a špatnému prokrvení šíjových svalů. A ty bývají zdrojem tenzích bolestí hlavy. Stejně jako špatné držení těla či nedostatek pohybu. Tenzní bolesti patří k nejčastějším, trpí jimi až 80 % populace. Trvají od půl hodiny až po několik dní a charakterizuje je svíravá nebo tlaková tupá bolest celé hlavy. Není tak intenzivní jako migréna, s pohybem se nezhoršuje, ale trvá. Lidé při ní cítí zvýšené napětí svalů hlavy a šíje, další příznaky ji neprovázejí. Často lidé s bolestí hlavy prožívají změny nápad, jsou nesoustředění, smutní.
Dobrou zprávou je, že na tenzní bolesti hlavy zpočátku dobře zabírají běžná volně dostupná analgetika. Ovšem jejich účinnost se postupně snižuje, což vede k nadužívání léků a dalším problémům. Jediným vhodným řešením tenzních bolestí je změna životního stylu: kvalitní spánek, cvičení pod vedením fyzioterapeuta, který pomůže změnit špatné pohybové stereotypy, které si často neseme už od dětství a často i psychoterapie. Lidé se musí naučit pracovat se stresem a tlakem, který na ně okolí a zaměstnání vyvíjí. Je potřeba k léčbě přistupovat aktivně a velmi důsledně, abychom se zbavili všech negativních stereotypů, které tělu nedělají dobře, a to reaguje bolestí hlavy. Nikoliv jen pasivní užívání léků.

Migréna

Je úplně jiný typ bolesti, kterým trpí v Evropě asi 18 % žen a 5 % mužů. Záchvaty, které provází nevolnosti, zvracení, světloplachost, člověka vyřadí i na několik dní z provozu. Silná bolest udeří do jedné poloviny hlavy (oblasti oka, čela, jeden spánek) často po předchozích poslíčcích (prodromech) a pocitech únavy, malátnosti, žízně a trvají i 72 hodin vkuse. Je potřeba ležet v klidu, protože fyzická aktivita na rozdíl od tenzní bolesti stav zhoršuje, v zatemnělé místnosti, v tichu, ideálně bez jakékoliv vůně (pachy a vůně provokují zvracení). U žen často migrény vyvolávají hormony v některé z fází menstruačního cyklu. Slabé záchvaty zvládnou běžná analgetika, silný a již rozjetý záchvat bolesti zastaví léky ze skupiny triptanů nebo ergotaminů. Při častých záchvatech migrén je třeba komplexní léčba na neurologii, která zahrnuje nejen farmakologickou terapii, ale celkově změnu přístupu k vlastnímu tělu. Celkové zklidnění, snížení hladiny stresu, relaxace, meditace, jóga, odpočinkové aktivity, spánek, setkávání s lidmi, které člověka povzbudí a zlepší mu náladu, to jsou součásti terapie, které bolesti hlavy dokážou zmírnit.

Cluster Headache

Je záchvatovitá bolest, která se soustřeďuje kolem oka a trápí lidi nejméně často. Souvisdí se záněty vedlejších nosních dutin, objevuje se jako silný záchvat, velmi často v noci a bolest hlavy provází zarudnutí spojivek, slzení očí, otok víčka, nadměrné pocení v obličeji. Bolesti se objevují náhle a mohou trvat týdny i měsíce. Příčinu lékaři neznají, ale určitě k bolesti přispívá nadměrný stres, fyzická zátěž, úzkosti, deprese a ztuhlost šíjových a zádových svalů.

Důležitá je rodinná anamnéza

Pro neurolog a je podstatná i rodinná anamnéza – u kterých a kolika členů blízké rodiny se bolesti objevují, jaké okolnosti vzniku bolesti hlavy předcházejí, v jaké části se objevují, a jakými dalšími nemocemi se pacient léčí. Obvykle následují některá zobrazovací vyšetření (CT a magnetická rezonance hlavy), aby se vyloučila závažná onemocnění (nádory, cévní mozková příhoda…), oční vyšetření zase určí, zda bolesti hlavy neplynou z obtíží s očima, vysoký krevní tlak může také komplikovat obtíže. Poté dochází k léčbě medikamenty, ale doporučuje se vždy především změna životního stylu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články