Do kávy se vyplatí přidat kardamom: Zlepší trávení, pomůže na anémii a pročistí celé tělo

Káva se dá dochucovat lecčím. Toužíte-li po něčem chutném a zdravém zároveň, přidejte si do kávy kardamom. Budete se divit, jaké léčivé účinky toto koření má.

Žena vonící ke kávě i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Kardamom, někdy také nesprávně nazývaný kardamon, je koření, které se v současnosti proslavilo právě spojením s kávou. Proč? Protože káva s kardamomem dokáže potěšit chuťové pohárky, a navíc pročistí celé tělo. Léčivé účinky kardamomu nejsou nic nového, v Indii a Číně je znají odpradávna a používali ho k léčbě téměř všech nemocí.

Kardamom pročistí tělo a zlepší trávení

Kardamom pomáhá pročistit ledviny a močový měchýř. Tím podporuje prevenci i léčbu nemocí vylučovacího ústrojí. Navíc snižuje tlak a pomáhá odstraňovat vápník z ledvin. Tím se dá považovat i za prevenci ledvinových kamenů. Káva s kardamomem, jak připomíná web Healthline, pomáhá s trávením. Kardamom podporuje průtok žluči, takže zlepšuje trávicí funkce a uvolňuje křeče, odstraňuje nadýmání a plynatost.

Kardamom proti anémii

Kardamom obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. Hlavně železo v něm obsažené pomáhá léčit anémii a její příznaky, z nichž nejnepříjemnější a nejčasnější je únava a pocit vyčerpání. Kardamom zvyšuje produkci červených krvinek i metabolismus buněk, jak uvádí web MedicalNewsToday.

Semena kardamomu v misce iZdroj fotografie: Freepik
Kardamom má úžasné léčivé vlastnosti. V kávě je pastvou pro chuťové buňky.

Desinfekce, která zvyšuje imunitu

V Indii byl kardamom oblíben hlavně pro léčbu zánětů v ústní dutině. Několik zrníček stačí, aby vám vydesinfikovala ústa a zařídila svěží dech. Kromě toho kardamom posílí váš imunitní systém, takže budete odolnější vůči nemocem, udržíte si lepší kondici a pravděpodobně se zlepší i stavy jako jsou deprese či problémy se spánkem. Lidová medicína doporučuje na nespavost vyzkoušet i kmín, jak psala naše redakce dříve.

Aby káva neškodila a byla zdraví prospěšná, je potřeba ji pít určitým způsobem. Jaký typ kávy je tedy nejlepší?

Kardamom na kůži a vlasy

Kardamom dokáže udržovat kůži zdravou, svěží a mladou. Má totiž antioxidační účinky. A pokud vám nechutná káva, nezoufejte. Přidejte si ho třeba do čaje nebo do samotné teplé vody. Nemusíte zůstat jen u nápoje. Z kardamomu si můžete připravit tinkturu, o které jsme psali na JakZdravě již dříve. Pro krásné vlasy si v kardamomové vodě můžete oplachovat svou kštici. Vlasy tak budou zdravé a hedvábné.

Jakým zdravým kořením si dochucujete kávu nebo čaj vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články