Zázračné účinky skořicového medu vědecky potvrzeny. Naše babičky to věděly už dávno

Ačkoli je med sladký, má léčivé účinky. Stejně tak skořice může pomoci při potížích. Spekuluje se o tom, co dokážou tyto potraviny dohromady.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pixabay
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Freepik
i Zdroj fotografie: Pexels
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Unsplash
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
Dalších 6 fotografií
Dalších 6 fotografií
                   

Existuje mnoho důkazů o tom, že med i skořice mají využití při zdravotních potížích. Jejich výhodami i nevýhodami se zabývá Amy Richter, odbornice na výživu. Oddělme tedy fakta od fikce a podívejme se na to, k čemu nám skořice a med mohou skutečně pomoci. Pochopitelně ne všechna tvrzení mají podporu ve výzkumech, jisté však je, že je jako léky můžeme v některých případech používat.

Na co použít skořici

Skořice je velmi oblíbené koření. Existují dvě hlavní odrůdy, a to skořice čínská a skořice pravá. A jaké jsou tedy výhody užívání skořice? Skořice může snížit zánět, dokázaly to studie. Dále může pomoci léčit také neurodegenerativní onemocnění. Také tímto se zabývaly studie a dokázaly, že skořice může zpomalit Parkinsonovu i Alzheimerovu chorobu. Studie na zvířatech navíc prokazují, že skořice pomáhá předcházet růstu a reprodukci rakovinotvorných buněk.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hovoří se také o tom, že skořice by mohla pomáhat s léčbou poruchy pozornosti a hyperaktivitou. Dále by mohla být přínosná při léčbě syndromu dráždivého tračníku, premenstruačního syndromu, otravy jídlem nebo syndromu polycystických vaječníků. Tato tvrzení však zatím nejsou vědecky dokázána. Chybí vědecké studie, které by vliv skořice na tato zdravotní trápení potvrdila.

Jaké (ne)výhody má med

Je zřejmé, že med je alternativou cukru, a navíc je také zdravější než rafinovaný cukr. Ne všechny medy jsou však stejné, vhodné je kupovat ho od místního chovatele včel. Pak může být med využívaný jako lék na kašel. I vědci se tímto tvrzením již zabývali a zjistili, že je účinný na potlačování nočního kašle. Několik studií es zabývalo také vlivem na popáleniny při aplikaci medu na kůži. Jde opravdu o účinnou léčbu, a to i na různé rány. Mějte tedy vždy ideálně sklenici medu po ruce.

iZdroj fotografie: Unsplash

Hovoří se také o tom, že med bychom si měli dát před spaním, abychom měli kvalitnější spánek. Navíc někteří tvrdí, že je to přírodní afrodiziakum a podporuje naši paměť. Dokonce se traduje, že je vhodný jako lék na kvasinkovou infekci nebo ke snížení tvorbě zubního plaku. Tato tvrzení však vědci žádnými studiemi prozatím nepotvrdili. Je však potvrzeno, že med společně se skořicí snižují riziko srdečních onemocnění i riziko vysokého cholesterolu.

Jak využíváte med a skořici?

Zdroj: Healthline

Galerie

Dalších 6 fotografií
Dalších 6 fotografií
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články