Avokádo je přímo zázrak, jak je prospěšné pro naše tělo?

Botanicky je avokádo zelenina, avšak mnoho lidí ho považuje spíš za ovoce. Je to báječný produkt přírody. Avokádo je totiž bohaté na zdravé tuky a obsahuje mnoho vitamínů a minerálů.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Přidanou hodnotou tohoto ovoce je také to, že dá využít k přípravě sladkých i slaných pokrmů. Je opravdu univerzální a velice zdravé.

Avokádo jako superpotravina

Avokádo je plné vitamínu B5, B6, C, E, také obsahuje vysoký podíl draslíku a menší množství hořčíku, železa, zinku, fosforu, manganu, vitamínu A, thiaminu, riboflavinu a niacinu.

Je to tedy ovoce přímo nadupané zdravými složkami. Často je avokádo konzumováno i při redukčních dietách, jelikož neobsahuje žádný cholesterol, ani sodík.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Avokádo nabídne mnoho možností využití

Dokáže pomoci regulovat krevní tlak díky vysokému podílu draslíku

Jestli jste si dodnes mysleli, že nejvíce draslíku obsahuje banán, vyvedeme vás z omylu. Doslova zásobárnou tohoto potřebného minerálu je právě avokádo. Skvěle se tak hodí v prevenci těchto onemocnění:

  • vysoký krevní tlak (pomáhá díky draslíku jeho výši kompenzovat)
  • srdečních onemocnění a nemoci ledvin
  • cévní mozkové příhody
  • onkologická onemocnění (některé studie tvrdí, že může pomoci zmírnit nežádoucí účinky při chemoterapiích)

 Avokádo jako regulátor cholesterolu v krvi

Bylo prokázáno různými výzkumy, že konzumace avokáda má rovněž příznivé účinky i na cholesterol v krvi, konkrétně tedy ten „zlý“ LDL, dokáže jej snížit až o 22 %. Zároveň zvýší ten „hodný“ HDL cholesterol o 11 % a to je velice potěšující zpráva.

Příznivé účinky na zrak

Protože avokádo obsahuje určité množství antioxidantů a také některé karotenoidy jako je lutein a zeaxantin, může mít určitý vliv i na zdraví vašich očí.

iZdroj obrázku: Pixabay
Avokádo je velmi chutnou plodinou

Proto jezte avokádo, je nejen vynikající, ale zároveň i blahodárné pro vaše tělo. Kombinovat jej můžete s jinými druhy ovoce, nebo zeleniny. Skvěle se hodí do proslulého guacamole s rajčaty, nebo je možné jej smíchat třeba s kakaem a vyrábět raw krémy do veganských dortů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články