Avokádo může vydržet čerstvé plné vitamínů až jeden rok. Stačí vědět, jak správně na to - JakZdravě.cz

Avokádo může vydržet čerstvé plné vitamínů až jeden rok. Stačí vědět, jak správně na to

Avokádo balancuje na hraně. Na jedné straně se jedná o superpotravinu a zdravý jídelníček se bez něj neobejde, na druhou stranu dlouho nevydrží a velice rychle se kazí.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Na pohled avokádo nezaujme, má příliš exotický vzhled a jeho cena je poměrně vysoká. Fakt, že se nehodí pro uskladnění ani pro nákupy do zásoby, mu na oblíbenosti moc nepřidává. Je ale zdraví prospěšné a pravidelná konzumace má blahodárný vliv na lidský organismus. Na chuť je sice třeba si zvyknout a osvojit si zajímavé kombinace s masem, vejci nebo výraznou zeleninou, ale výsledek stojí za to.
Nedílná součást zdravého jídelníčku

Avokádo je ceněné především pro mizivý obsah cukru a naopak velký podíl vlákniny a netypické složení mastných kyselin, které se podobá olivovému oleji. Ukrývá v sobě více než dvacet druhů vitamínů a minerálů a chrání oči, předchází rakovině, napomáhá hubnutí, zmírňuje projevy artritidy a osteoporózy a reguluje hladinu cholesterolu. Ke všemu se díky nenápadné chuti snadno kombinuje a je vhodné pro přípravu salátů, pomazánek i krémových polévek a dipů.


iZdroj fotografie: Unsplash

Triky na záchranu avokáda

Avokádo je k mání v desítkách odrůd i velikostí. Existují baby druhy, které se vejdou do dlaně, i plody o váze překračující jeden kilogram. Rozdíl bývá i ve slupce a velikosti pecky. Dužina se ale chová pokaždé stejně, kazí se, zapáchá, hnije a hnědne. Někdo avokádo chladí, další balí do potravinové folie a ukládá je mezi jablka a banány, jiný je rozkrojí a místo řezu pokape limetkovou šťávou. Většina pokusů ale končívá nezdarem.


iZdroj fotografie: Pixabay

Netypická ingredience funguje

Suroviny a potřeby:

  • avokádo
  • ostrý nůž
  • zavíratelný sáček
  • dřevěná brčka

Postup: Rozkrojte avokádo na poloviny a vyjměte pecky. Ty ale nevyhazujte a využijte na další tvoření nebo je použijte do jiných pokrmů. Obě poloviny avokáda vložte do sáčku, přidejte brčka a vysajte všechen přebytečný vzduch a dejte zamrazit. V den použití vyndejte z mrazáku několik hodin předem a nechte minimálně hodinu roztát při pokojové teplotě.

Zdroj: Listonic

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů