Barva stolice je odrazem zdraví. Jaký odstín má zdravý člověk a kdy navštívit lékaře?

I na barvě záleží. Platí to i pro zabarvení stolice, kterého bychom si měli lépe všímat. Nezvyklý odstín může ukazovat na zdravotní problémy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každého asi nenapadne se po vyprázdnění podívat do toaletní mísy a sledovat barvu své stolice. Přitom její neobvyklá barva nebo konzistence vypovídá o tom, jak jste na tom ze zdravotního hlediska, říká lékařka Tatianna Chantelle Larman, MD. Proto je docela dost důležité se někdy na barvu své stolice podívat.

Jak poznat zdravou stolici

Vyprazdňování patří k běžným fyziologickým procesům našeho těla. Zdravá stolice je signálem, že vše je v pořádku a střevní trakt pracuje správně. Poznáte ji snadno, protože by měla mít měkkou až pevnou strukturu, většinou bývá v celku a silně zapáchá, má hnědou barvu a je pravidelná. Jakýkoliv výkyv v četnosti už je znamením nějakého problému ve střevech. Můžete mít průjem i zácpu, které je třeba řešit.

iZdroj fotografie: Pixabay
Červená řepa může zabarvit stolici do červené barvy

Která barva je pro stolici normální

Barva běžné stolice je hnědá a její odstíny. Na zbarvení mohou mít vliv některé léky a potraviny, ale také zdravotní stav. Například červené zabarvení způsobuje konzumace červené řepy, rajské polévky či džusu. Ale pozor – červená bude stolice i tehdy, když trpíte na hemeroidy, nebo v některé dolní části střeva došlo ke krvácení. Totéž platí pro černou barvu, ta může signalizovat problémy v horní části gastrointestinálního traktu – například krvácení do žaludku.

iZdroj fotografie: Pixabay
Barvu stolice bychom měli pravidelně kontrolovat

Zelená, žlutá a bílá stolice

V zeleně zbarvené stolici většinou bývá žluč, případně ji zbarvuje listová zelenina. Žlutá stolice říká, že máte nadbytek tuku, a to zejména tehdy, jestliže nevábně zapáchá a její struktura je mastná. Může ukazovat také na problémy s trávením lepku nebo produkcí žluči. Rozhodně se vyplatí stav konzultovat s lékařem. Bílá stolice ukazuje na nedostatek žluči, způsobenou problémy s játry či žlučníkem.

iZdroj fotografie: Pixabay
Listová zelenina také může stolici zabarvit do zelena

Tabulka s přehledem barev stolice

BarvaMožná příčinaCo udělat
hnědánormální stavjíst pestrou a vyváženou stravu
zelenánormální stav, dieta s vysokým obsahem zelené zeleniny, průjem  v případě dlouhotrvajícího průjmu se poradit s praktickým lékařem
červenáhemeroidy, zánětlivé onemocnění střev, infekce, divertikulární krvácení, nádor, krvácení z horní části GITporadit se s praktickým lékařem
žlutánemoci slinivky břišní, celiakie, cystická fibróza,poradit se s praktickým lékařem
bíláonemocnění jater nebo žlučníkuporadit se s praktickým lékařem
černákrvácení v gastrointestinálním traktu (GIT)poradit se s praktickým lékařem

Zdroj: MedicineNet

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články