Vyčistí plíce, zničí kašel i bolest v krku: Sirup z bobkového listu stojí jen pár korun, vyrovná se však drahým lékům z lékárny

Bobkový list má mnoho potenciálních účinků na zdraví. Mezi ně patří vliv na zánětlivá onemocnění, nachlazení i kašel. Využijte ho ve svůj prospěch i mimo talíř.

i Zdroj fotografie: Riiiike / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bobkový list se běžně používá v kuchyni jako koření. Kromě využití při vaření má bobkový list mnoho potenciálních zdravotních přínosů. Jak zdůrazňuje i dietetička Sade Meeks, bobkový list může pomoci bojovat se zánětem v těle a při nachlazení. Vědci jeho účinky stále podrobují přísnému zkoumání, ale určité představy si o něm už udělali. Podívejte se, jak můžete využít bobkový list při nachlazení.

Bobkový list ničí záněty

Bobkový list v sobě obsahuje polyfenoly, což jsou silné antioxidanty. Ty bojují proti oxidačnímu stresu, v důsledku kterého může dojít k poškození buněk. Antioxidanty hrají také důležitou roli v budování imunity a při potlačování chronických zánětů, včetně předcházení chronickým chorobám. Bobkový list by tak mohl být užitečný při nachlazení, včetně zánětu průdušek. V jedné studii na krysách dokonce vědci objevili, že má bobkový list schopnost pomáhat hojení ran a léčit zánět.

Málo lékařských důkazů

Zatím byly všechny pokusy s účinky bobkového listu prováděny na zvířatech nebo ve zkumavkách. Aby jeho nadějné vlastnosti získaly na odborné věrohodnosti, je potřeba dalších studií, přímo na lidech. Než se jich dočkáte, můžete vyzkoušet lidový recept proti kašli.

Sirup z bobkového listu na kašel

Jedná se o lidový recept. Bobkový list pomáhá při záchvatovitém kašli, ovšem v tomto sirupu hraje hlavní roli heřmánek a šalvěj, které patří k jedněm z nejsilnějších protizánětlivých bylinek. Pokud trpíte cukrovkou, poraďte se před použitím s lékařem, zda je pro vás tento lék vhodný. Bobkový list může ovlivňovat hladinu cukru v krvi, navíc sirup obsahuje cukr.

Bobkové listy v dřevěné misce iZdroj fotografie: Freepik

Co budete potřebovat?

 • Bobkový list,
 • cukr,
 • heřmánkový čaj,
 • vodu
 • a šalvějový čaj.

Postup přípravy:

 1. V hrnci za občasného míchání rozpusťte cukr, dokud z něj nebude nahnědlá hustá směs.
 2. Nyní do hrnce nalijte 300 ml vlažné vody.
 3. Míchejte, dokud se cukr nerozpustí.
 4. Do misky vedle rozdrobte 6 bobkových listů, přidejte 7 špetek šalvějového čaje a 1 polévkovou lžíci heřmánkového čaje. Promíchejte.
 5. Do vzniklé tekutiny v hrnci přidejte přísady z misky a zamíchejte.
 6. Jakmile dosáhne směs v hrnci varu, nechte vařit 3 minuty.
 7. Vypněte sporák, přikryjte hrnec pokličkou a nechte vychladnout.
 8. Vychladlou směs přeceďte přes jemné sítko do skleněné nádoby, tu uzavřete a uložte do lednice.
 9. Konzumujte dle potřeby. Menší děti 1 čajová lžička, dospělí a větší děti 1 polévková lžíce několikrát denně.

Jaké jsou vaše zkušenosti s lidovými recepty z bobkového listu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články