Bobkový list zvládne mnoho, může pomoci na ledvinové kameny i špatnou paměť

Bobkový list pochází z čeledi vavřínů. Narodil se ve Středomoří a během dob minulých ho lidé hojně využívali k léčbě různých zdravotních neduhů. Mezi lidmi se používá dodnes.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Bobkový list je oblíbené koření, které jistě najdete doma v poličce i vy. Když pominete jeho využití v kuchyni, zjistíte, že má také mnoho potenciálních zdravotních přínosů. Zdravotní sestra a dietetička Sade Meeks dodává, že je stále potřeba více studií na lidech, aby měly zjištěné výsledky určitou váhu i v lékařské rovině. Nicméně z lidového léčitelství přicházejí velmi pozitivní a nadějné zkušenosti.

Bobkový list proti kamenům

Extrakt z bobkového listu může pomoci předcházet vzniku urátových močových kamenů. Obsahuje totiž enzym, který je schopen udržovat enzym ureázu v rovnováze. Ačkoli tento efekt doložila studie z roku 2014, samotní vědci, kteří ji prováděli, navrhli nutnost dalšího zkoumání.

Zlepšuje paměť

Jeho možný vliv na zlepšení paměti potvrdili vědci v roce 2021 ve studii prováděné na krysách. Dokonce zjistili, že bobkový list pomáhá zlepšovat i další nedostatky v oblasti vnímání. Studie na zvířatech ovšem mohou leckdy vést k jiným výsledkům než u lidí, proto je nutné další bádání.

Trávicí obtíže zmírní bobkový list

Trápí vás zažívací obtíže? Bobkový list vám je pomůže hravě vyřešit. Dokonce může zmírnit syndrom dráždivého tračníku. Jediné, co musíte udělat, je žvýkat bobkový list ráno po dobu pěti minut před jídlem a jeden list večer před večeří. Nejlepší je čerstvý rozlámaný list nebo sušený rozdrcený list. Pouze ho žvýkejte, nepolykejte. Jeho žvýkání vyléčí plynatost, bolesti žaludku a projevy dráždivého tračníku.

Sušené bobkové listy srovnané do tvaru hvězdy iZdroj fotografie: Freepik

Čaj z bobkového listu

Odvar z bobkového listu můžete využít jednak jako kloktadlo, jednak jako čaj. Kloktadlo je užitečné při léčbě infekcí v dutině ústní, hlavně máte-li chycené dásně. Odvar připravte hned z několika listů v malém množství horké vody a vlažný kloktejte. Čaj pro popíjení zase pomůže proti bolestem hlavy, úzkostem a nespavosti. Bobkový list pomáhá uklidňovat a pomůže vám si kvalitně odpočinout. Podle lidové léčby ho nemusíte při bolesti ani pít. Stačí přiložit na čelo.

Jakým způsobem nejčastěji využíváte bobkový list?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články