Stačí přiložit bobkový list na čelo a počkat. Rostlina má spoustu zdravotních přínosů, pomůže akutně i dlouhodobě

Bobkový list je velmi oblíbená bylinka ze středomořské kuchyně, která umí dodat mnoha pokrmům lahodnou chuť. Mimo to však také skvěle podporuje zdraví.

i Zdroj fotografie: Uživatel Cesali4_s / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bobkový list je standardní přísadou do mnoha pikantních pokrmů a také se používá k dochucení polévek, dušených pokrmů a omáček – před podáváním se však listy musí vyndat, protože mají velmi hořkou chuť. Jak ovšem říká nutriční specialistka Sade Meeks, tuto jedinečnou bylinu ze středomoří lze také využít k různým zdravotním účelům. Obsahuje totiž řadu užitečných antioxidantů a jiných látek, které prospívají organismu. Níže jsme proto pro vás připravili seznam jejích nejzajímavějších přínosů, včetně toho, proč si listy dávat na čelo. 

Bobkový list a jeho zdravotní přínosy

Bobkový list je nejen lahodná, ale také velmi přínosná bylinka, která vám pomůže vyřešit řadu zdravotních problémů. Konzumovat jej můžete ve formě koření nebo jednotlivé listy přidávat při přípravě o pokrmů, čímž je skvěle ochutíte a také jim dodáte veškeré přínosné živiny. Všechny přínosy bobkového listu jsme pro vás sepsali, a to podle skupiny různých onemocnění, která pomáhá léčit: 

  • Dýchací soustava: Bobkový list bojuje proti zahlenění a je užitečným přírodním prostředkem proti kašli a infekcím uší, nosu a krku.
  • Vylučovací orgány: Užívání bobkového listu zabraňuje selhání ledvin, přičemž bylina působí jako přirozené diuretikum. 
  • Svalový a kosterní systém: Bobkový list působí jako zklidňující prostředek proti artritidě a chrání před revmatismem. 
  • Trávicí soustava: Konzumace bobkového listu je velmi užitečný způsob, jak se chránit proti střevním kvasinkám a je obzvláště účinný proti plísním rodu Candida. Kromě toho působí proti kvašení a hnilobě při poruchách trávení (jako jsou zažívací potíže či nadýmání), pomáhá léčit anorexii a nervové zažívací potíže (dokáže totiž stimulovat trávení a povzbuzuje chuť k jídlu).
  • Imunitní systém: Bobkový list obsahuje antivirové, antibakteriální a antimykotické látky. 
  • Nervový systém: Bylinka působí jako mírné sedativum, tudíž vám její konzumace pomůže zmírnit různá psychická napětí. Můžete jej také zkusit spálit v místnosti, protože výsledné aroma stimuluje váš mozek a dopřeje vám pocit pohody.
  • Další onemocnění: Kromě výše uvedených přínosů si pak bobkový list dokáže poradit také s kožní vyrážkou, bolestí svalů, hnisavými vředy, migrenózní bolestí hlavy, menstruačními bolestmi, a v neposlední řadě také pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky způsobené virem herpes. 
iZdroj fotografie: iStock

Bobkový list a jeho aplikace na čelo 

Pokud vás bolí hlava nebo máte vysokou horečku, můžete aplikovat bobkový list na čelo, což vám pomůže problémy zmírnit. Jeden nebo dva listy zahřejte v horké vodě nebo páře a poté si je rovnou položte na libovolné místo na čele. Podle lidového lékařství je tato bylina v takovéto formě velmi účinná při snižování obou problémů. Dejte si však pozor – pokud máte citlivou pokožku, raději se o této metodě prvně poraďte se svým praktickým lékařem. 

Jestliže vás trápí stres nebo nějaká infekce, můžete začít každý den pít čaj z 1 až 2 rozdrcených bobkových listů v šálku horké vody. Tento nápoj je velmi uvolňující a pomůže vám zbavit se veškerých úzkostí a stresu. Stejně tak vám rostlinka skvěle pomůže, pokud ji rozdrtíte a rozsypete na místa zamořená šváby či jinými parazity – jakmile bobkový list ucítí, okamžitě utečou pryč. 

K jakým účelům používáte bobkový list?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články