Bylinné čaje pro omlazení organismu a zdravé tělo. Jedinečné receptury, které ocení každá žena 40+

Čaje patří mezi nejpřínosnější nápoje vůbec. Mnohé z nich však kromě pomoci při léčbě kašle a nachlazení dokáží také skvěle omladit organismus.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoho druhů čajů disponuje skvělými léčivými vlastnostmi, jako je očista těla, posílení imunitního systému a močopudné nebo uklidňující účinky. Výběr těch správných bylin a jejich pravidelná konzumace ve formě čaje vám proto podle Dr. Maria Cohut skvěle pomůže omladit organismus – a to zejména pokud je pijete ráno na lačný žaludek nebo večer před spaním. Níže jsme si proto pro vás připravili výběr těch nejlepších čajů pro zdravé a mladé tělo.

1) Omlazující čaj ze 4 bylinek

Pokud chcete omladit své tělo a zachovat jej v co nejzdravějším stavu, tento čaj ze směsi 4 bylin je přesně to, co potřebujete. Mezi jeho zásadní přínosy patří především to, že výrazně zlepšuje metabolismus, zbavuje tělo tukových a vápenatých usazenin, obnovuje pružnost cév, podporuje zdraví vlasů a pomáhá zachovat chuť k jídlu. Pro jeho přípravu budete potřebovat následující bylinky, a to vždy ve stejném poměru. 

  • 100 gramů třezalky tečkované
  • 100 gramů heřmánku
  • 100 gramů bylinky nesmrtelnosti (Jiaogulan)
  • 100 gramů březových pupenů

Příprava čaje je naprosto jednoduchá. Všechny byliny spolu s březovými pupeny stačí rozemlít a následně nasypat do jakékoliv nádoby s víčkem (obsah nezapomeňte pořádně promíchat). Na večer nebo po ránu si vezměte 1 polévkovou lžíci směsi ze sklenice a zalijte ji 2 šálky vroucí vody – nechte louhovat pod pokličkou alespoň 20 minut a poté nálev přeceďte přes čistou látku. Nakonec přidejte 1 lžičku medu a nápoj vypijte. 

2) Zelený čaj

Zelený čaj patří pravděpodobně mezi nejznámější čaje, které jsou oceňovány pro jejich skvělé léčivé účinky, včetně podpory kardiovaskulárního systému, detoxikace organismu a zlepšení kognitivních funkcí (zejména co se týče paměti). Díky všem těmto aspektům se jedná o jedinečný nápoj, který vám dokáže pomoci zachovat zdraví těla a udržet ho v co nejmladším a nejkrásnějším stavu. Svými přínosy disponuje také zejména díky obsahu polyfenolů, antioxidantům, které navíc bojují proti volným radikálům vyvolávajících stárnutí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Čaj rooibos

Dalším druhem čaje se silnými antioxidačními účinky je rooibos neboli „čaj z červeného keře“, který pochází z Jižní Afriky a jehož účinky jsou podobně silné, jako tomu je u čaje zeleného. Jeho pravidelná konzumace však navíc pomáhá chránit játra před oxidačním stresem a přispívá k zachování jejich zdraví, přičemž snižuje krevní tlak a uvolňuje napjaté svaly. Další zajímavostí je také skutečnost, že rooibos na rozdíl od zeleného nebo černého čaje neobsahuje žádný kofein, tudíž jej můžete pít i dlouho do večera.

4) Jasmínový čaj

Jasmínový čaj patří mezi největší perly japonské kultury a tradiční medicíny. Květy této byliny totiž přináší řadu blahodárných přínosů, jako je zejména zlepšení fyzické pohody a snížení dopadů stresu, který je největším zabijákem lidského zdraví. Podle expertů je tento blahodárný nápoj vhodný pro lidi každého věku, protože podle pověstí také prodlužuje život. Kromě toho methyl jasmonát, látka obsažená v jasmínu, ničí rakovinné buňky v děložním čípku, tudíž  jde o skvělou ochranu před tímto závažným onemocněním. 

Jaký typ čaje pijete nejčastěji vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články