Česnekový sirup je velkým nepřítelem nachlazení. Zničí kašel, chrání srdce i mozek

Některé prameny udávají, že je česnek dokonce účinnější antibiotikum než penicilin. Jeho účinky můžete snadno vyzkoušet i doma a připravit si léčivý sirup.

i Zdroj fotografie: Northamerica1000 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česnek se v lidové medicíně používá od nepaměti. Získal si punc přírodního antibiotika a antihelmetika (působí proti vnitřním parazitům). Má ale mnoho dalších dech beroucích účinků na zdraví. Dietetička Katherine Marengo klade důraz na pozitivní účinky česneku při nachlazení a respiračních onemocněních, ať už jsou bakteriálního nebo virového původu. Zde česnek skutečně funguje jako antibiotikum.

Nachlazení a kašel

Lidové recepty doporučují běžně při nachlazení a kašli česnek a med. Obě tyto potraviny mají silné antibakteriální účinky a konzumují-li se dohromady, jejich účinek se násobí. Česnek a med dokáže zastavit růst bakterií v těle a pomohou při léčbě takových onemocnění, jako je třeba zápal plic. Poradí si i se zlatým Stafylokokem a Salmonelou. Směs ale pomáhá i proti chřipce a při nachlazení virového původu. Zkrátka úžasný všestranný lék.

Česnek a srdce

Podle lékařské studie dokáže česnek zlepšovat zdraví vašeho srdce a chránit před infarktem. Je to dáno tím, že česnek snižuje vysoký krevní tlak, pečuje o zdraví cév a snižuje hladinu cholesterolu. Také snižuje riziko vzniku krevních sraženin a tím vás chrání před mrtvicí.

Česnek a zdravá mysl

Česnek, obzvlášť spojí-li se s medem, má velké množství antioxidantů. Kromě prevence nemocí a budování imunity, pomáhají antioxidanty chránit mozek před demencí a Alzheimerovou chorobou. Předpokládá se, že česnek s medem obsahují antioxidant, který chrání mozek před poškozením souvisejícím se stářím a zlepšuje paměť a schopnost se soustředit.

Paličky a stroužky česneku na proutěné podložce iZdroj fotografie: Pixabay

Recept na česnekový sirup

Připravte si zdravý česnekový sirup, který zatočí s nachlazením, virózou i zápalem plic.

Co budete potřebovat?

  • 1 paličku česneku
  • půl sklenice medu
  • půl sklenice vody
  • 1/4 šálku jablečného octa

Příprava:

  1. Nakrájejte česnek a vložte ho do misky.
  2. Přidejte tekuté přísady a řádně promíchejte.
  3. Nalijte do sklenice a nechte přes noc louhovat.
  4. Druhý den směs přeceďte přes husté síto.
  5. Hotový sirup skladujte v chladnu, nejlépe v lednici.

Návod k použití:

Při probíhajícím onemocnění jezte jednu lžíci každých pár hodin. Mělo by přijít znatelné zlepšení. Pokud chcete užívat preventivně pro posílení imunity, bude vám stačit 5 kapek jednou denně.

Na jaké neduhy vám pomáhá česnek a med?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články