Máte chuť na sladké a čokoláda je první, po čem sáhnete? Pak vaše tělo nejspíš prahne po minerálech

Když máte chuť na některé nezdravé potraviny, dává vám tím váš organismus signál, že mu chybějí minerály. Je dobré se naučit rozpoznávat, co byste měli do svého jídelníčku zařadit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lidské tělo pracuje jako malá chemická továrna. Neustále v něm probíhají různé procesy, při kterých se spotřebovávají živiny. Ty je třeba dodat kvalitní a pestrou stravou. Je-li však stravování jednotvárné, některé živiny budou tělu chybět. To pak může dávat najevo jejich nedostatek zvláštními chutěmi. Lékař Andrew Wong, MD se zabývá kromě tradičního lékařství také pomocí pacientům najít rovnováhu mysli, těla a ducha.

Pestrá a vyvážená strava

Zaklínadlem mnoha výživových poradců je pestrý a vyvážený jídelníček. Hodně lidí o něm ví, a také si uvědomuje potřebuje dobře jíst. Jenže praxe je někdy jiná. Stačí, aby člověk pozdě vstal a už se nestihne nasnídat. V práci nemá čas toto dohnat, takže první jídlo dne bude mít až pozdní oběd z fast foodu, protože na nic jiného mu nezbude čas. Pak se ale nemůže divit, že mu některé živiny mohou chybět. Tento nedostatek pak tělo bude signalizovat chutí na určité potraviny.

Chuť na sladké potraviny

Pokud máte tendenci jíst stále sladká jídla, může to být tím, že vám chybějí chrom, uhlík, fosfor, síra nebo tryptofan. Chrom pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, fosfor podporuje produkci energie, síra je potřebná pro detoxikaci a tryptofan reguluje tvorbu serotoninu. Doplňte svůj jídelníček o brokolici, banány, fazole a jablka.

Chuť na čokoládu

Krmíte se jednou čokoládou za druhou? Pak vám nejspíš bude chybět hořčík, který se podílí na více než 300 biochemických reakcích v lidském organismu, včetně odpočinku. Nedostatek hořčíku se projevuje nespavostí, podrážděností, úzkostí a vysokým krevním tlakem. Čokoládová tyčinka hořčík obsahuje, proto po ní nastává pocit uvolnění. Lepší je ale jíst ořechy, semena, listovou zeleninu, fazole nebo ryby.

iZdroj fotografie: Pixabay
Chuť na čokoládu znamená, že vám chybí hořčík

Chutě na rafinované sacharidy

Jestliže vám v těle chybí dusík, možná budete mít velkou chuť na chléb a těstoviny, které obsahují sacharidy. Ty jsou důležitou složkou nukleových kyselin a bílkovin. Dusík najdete zejména v ovoci a zelenině.

Jak omezit nezdravou chuť na jídlo

Voda vypitá před jídlem pomáhá snížit chuť k jídlu a přispívá i k hubnutí. Snížit chuť na jídlo pomáhá, když jíte více bílkovin. Je dobré si jídelníček dopředu naplánovat, což je prevencí před přejídáním. Když je člověk ve stresu, přispívá to ke vzniku nadváhy. Má-li nedostatek spánku, vede to k větší chuti na jídlo. 

Jaké zvláštní chutě na jídlo se objevuje u vás?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články