Trpíte střevními problémy, nadýmáním a bolestmi břicha? Vyzkoušejte přírodní zdravé náhrady kravského mléka

Mléko je velice dobré a prospěšné zdraví, ne každý se ovšem shodne v tom, že nejlepší je zrovna to kravské. Například začínající vegani rozhodně ocení seznam mléčných náhrad.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho lidí považuje mléko za základ jídelníčku a není se čemu divit. Samo o sobě se dá pít jen tak, přidat do kávy, čaje, milkshaků, smoothies nebo ke snídani s cereáliemi. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy z jakéhokoliv důvodu nemůžete nebo nechcete pít to kravské. Co teď? Nebojte se, nemusíte se tohoto úžasného nápoje vzdát, stačí zvolit jeho zdravější alternativy, jak uvedla Daisy Coyle, APD.

Základní volbou je sójové mléko

O tom už slyšel nejspíše každý, jelikož sója je náhražkou v mnoha oblastech, ne jen v těch mléčných. Konkrétně mléko z ní se vyrábí buď ze sójových bobů, nebo ze sójového proteinového izolátu. Má jemnou a krémovou chuť, tolik typickou jako kravské, a dokonce se mu podobá i v množství bílkovin. Jeho pití je vnímáno mírně kontroverzně, jelikož při velké konzumaci sóji mohou isoflavony v ní ovlivnit funkci hormonů. K tomu ovšem nedojde, pokud to s pitím nepřeháníte.

Mandlové mléko chutná velmi sladce

A to přitom ani není slazené. Vyrábí se buď z mandlového másla a vody, nebo rovnou z celých mandlí. Jeho textura je lehká, přitom chuť připomíná ořechy a je velmi nasládlá. Můžete jej přidat do kávy, čaje, smoothies či použít jako náhradu kravského mléka v dezertech. Má nízký obsah kalorií, sacharidů a tuků, tudíž se hodí jako dietní náhrada a bude se vám s ním dobře hubnout.

Všem dobře známé kokosové mléko

Tento druh mléka se vyrábí z vody a bílé dužiny hnědých kokosů. Jeho konzistence je krémová a podobná kravskému mléku, chuť je ovšem sladká připomínající právě kokosy, což není žádné překvapení. Neobsahuje žádné bílkoviny a sacharidů má minimum, tudíž bude vhodné spíše pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Jeho zředěná verze se často používá v jihovýchodní Asii a indické kuchyni, z čehož si můžete vzít inspiraci.

iZdroj fotografie: Unsplash

Můžete vyzkoušet i ovesné mléko

Úplně nejjednodušší výroba ovesného mléka spočívá ve smíchání ovsa a vody. Výrobci ovšem většinou přidávají další ingredience, jako jsou oleje či sůl, a to samozřejmě pro lepší chuť a texturu. Tento druh mléka má přirozeně jemnou a sladkou chuť. Při vaření jej můžete použít úplně stejně jako kravské mléko a i cereálie či smoothies s ním nebudou k zahození. Má vysoký obsah bílkovin a vlákniny, ale také kalorií a sacharidů. Zároveň obsahuje beta-glukan, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Co takhle zvláštně znějící rýžové mléko?

Představa mléka z rýže v některých možná vyvolává nevolnost, ve skutečnosti ale není špatné. Vyrábí se z mleté ​​bílé nebo hnědé rýže a vody. Opět často obsahuje zahušťovadla pro zlepšení textury a chuti. Rýžové mléko je nejvíce hypoalergenní mléko z těch, která nejsou kravská. Oceníte jej samostatně, ve smoothies, dezertech či s ovesnými vločkami. Má nízký obsah tuku a bílkovin, zároveň ale vysoký obsah sacharidů.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zkuste si dát mléko z kešu oříšků

Ano, i taková náhražka existuje. Vyrábí se konkrétně ze směsi kešu oříšků nebo kešu másla a vody. Má bohatou, krémovou chuť, která je nasládlá a jemně ořechová. Využijete jej na zahuštění smoothie, jako smetanu do kávy či do dezertů. Má nízký obsah kalorií, sacharidů a cukru. Zároveň ovšem obsahuje málo bílkovin, což není výhodné úplně pro všechny.

Na hubnutí je skvělé makadamové mléko

To je vyrobeno z velké části z vody a asi ze 3 % makadamových ořechů. Na trhu je poměrně nově a většina těchto mlék pochází z Austrálie. Má bohatší, jemnější a krémovější chuť než ostatní náhražky mléka. Opět jej oceníte v kávě či smoothies, nepohrdnete ovšem ani mlékem samostatným. Má vysoký obsah mononenasycených tuků a neobsahuje moc kalorií či sacharidů.

Konopného mléka se vůbec nemusíte bát

Vyrábí se ze semen rostliny Cannabis sativa, což je stejný druh, který se používá k výrobě drogy známé jako marihuana. Nemusíte se ovšem bát – na rozdíl od rostliny obsahují konopná semínka v mléku pouze stopová množství THC a mysl vám tak po vypití neomámí. Má řídkou, skoro až vodnatou strukturu a sladkou ořechovou chuť. Obsah kalorií je velmi nízký a buď nemá žádné sacharidy, nebo jen opravdu malé množství. Nejlépe s ním nahradíte odstředěné kravské mléko.

Na závěr zde máme quinoa mléko

To se vyrábí z vody a semene zvaného quinoa, které se běžně připravuje a konzumuje jako zrno. Takové mléko má velmi výraznou a mírně sladkou, ořechovou chuť. Oproti ostatním náhradám obsahuje střední množství kalorií, bílkovin a sacharidů. Oceníte jej na cereáliích, jen je poměrně velkou novinkou, a tak nebývá snadno dostupné ani levné. Je však velmi dobrou volbou pro vegany.

Kolik z těchto náhrad jste již měli tu čest vyzkoušet?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články